Forbrugerorganisation advarer: Køb ikke Microsofts Surface-produkter - går alt for ofte i stykker

Hver fjerde køber af en Surface-bærbar eller -tablet fra Microsoft vil få problemer med maskinen, advarer forbrugerorganisation, der derfor heller ikke længere kan anbefale produkterne.

Artikel top billede

Microsofts Surface-produkter har over de seneste år opnået stor succes på markedet, fordi det er veldesignede og innovative produkter, der falder i mange forbrugeres smag.

Der er dog noget, der tyder på, at flere af Surface-produkterne også har et alt for svagt 'helbred', så der opstår relativt mange fejl og problemer med maskinerne, når de har været i brug i et stykke tid.

Den amerikanske forbrugerorganisation Consumer Reports kommer nu med en meget opsigtsvækkende melding.

“Consumer Reports fjerner sit 'recommended' stempel fra fire Microsoft-bærbare og kan ikke anbefale andre Microsoft-bærbare eller- tablets på grund af en forventet ringe pålidelighed sammenlignet med de fleste andre brands.”

Udmeldingen fra Consumer Reports kommer med udgangspunkt i en ny undersøgelse, hvor der er indsamlet data om 90.741 tablets og bærbare, der er købt mellem 2014 og 2017.

Se reaktionen fra Microsoft her:

Microsoft efter sønderlemmende kritik af Surface-produkterne: "Vi står fuldstændig inde for kvaliteten og pålideligheden af Surface"

Disse produkter har for mange fejl

Ud fra de data om blandt andet problemer og fejl, der er indsamlet, udgiver Consumer Reports anbefalingerne (eller manglen på samme) om en lang række forskellige bærbare og tablets.

“Nye undersøgelser foretaget af Consumer Reports National Research Center estimerer, at 25 procent af Microsofts bærbare computere og tablets vil have præsenteret deres ejere for problemer ved slutningen af det andet år, man ejer dem,” lyder det blandt andet i rapporten.

“Beslutningen fra Consumer Reports går på Microsoft-enheder med tastaturer, der kan klikkes af, som den nye Surface Pro, der er lanceret i juni, og Surface Book, ligesom det også gælder virksomhedens Surface-bærbare med et traditionelt design,” forklarer Consumer Reports.

Disse produkter anbefales ikke længere

De fire konkrete Microsoft-produkter, som Consumer Report tidligere har anbefalede, men som nu mister dette stempel, er:

- Microsoft Surface Laptop (128GB og 256GB-versioner)
- Microsoft Surface Book (128GB and 512GB-versioner).

Samtidig forklarer Consumer Reports, at Microsoft stadig er relativ ny på hardwareområdet, hvorfor det først er nu, at der er nok data om produkterne til at kunne estimere deres holdbarhed og pålidelighed.

“Microsofts estimerede 'breakage rate' for dets bærbare og tablets var højere end de fleste andre brands. Forskellen er statistisk signifikant, hvilket er årsagen til, at Microsoft ikke lever op til Consumer Reports’ standarder for anbefalede produkter.”

Consumer Reports forklarer videre, at man blandt andet også har undersøgt produkternes skærme, batteritid, hastighed og ergonomi.

Flere Microsoft-produkter har klaret de test godt, eksempelvis Surface Pro, der scorede højt på flere områder.

“Men mange købere går mindst ligeså meget op i pålidelighed,” skriver Consumer Reports, der altså ud fra data fra forbrugerne konkluderer, at Microsofts produkter har problemer på den front.

Se reaktionen fra Microsoft her:

Microsoft efter sønderlemmende kritik af Surface-produkterne: "Vi står fuldstændig inde for kvaliteten og pålideligheden af Surface"

Læs også:

Prøvekørt: Microsofts Surface Laptop er præcis lige så lækker som den ser ud

Limet sammen: Microsoft to nye Surface-maskiner er så godt som umulige at reparere selv

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S