Ny USB-standard på vej: Giver mulighed for hæsblæsende dataoverførsler

USB 3.2-specifikationen gør det muligt at fordoble hastigheden, man overfører data med over USB.

Artikel top billede

Det kan godt være, at trådløse forbindelser er det nye hit hos producenterne af it-udstyr, men et solidt kabel er fortsat at foretrække i mange sammenhænge.

Det er også derfor, at man hele tiden videreudvikler USB-standarden. Vi er nu nået til USB 3.2, og også med den nye specifikation er der masser konkrete forbedringer.

Ifølge usb.org afventer 3.2-specifikationen lige nu godkendelse, og med denne nye udgave bliver der blandt andet åbnet op for, at data kan transporteres i flere spor/baner samtidig.

“Nye USB 3.2 værter og enheder kan nu designes som ‘multi-lane solutions’, hvilket muliggør to spor med 5 Gbps eller to spor med 10 Gbps.”

Konkret betyder det, at hastigheden med USB 3.1 fordobles i forhold til den nuværende USB 3.1-standard.

Fungerer med gamle kabler

En klar fordel ved USB 3.2-udstyr er, at det også vil fungere med kabler, der har et par år på bagen.-

“Dette gør det muligt for platform-udviklere at forbedre USB-produkterne, så de passer til deres kunders behov ved at fordoble performance med eksisterende kabler,“ lyder det på usb.org.

“For eksempel vil en USB 3.2 vært, der er sluttet til en USB 3.2 storage-enhed, nu være i stand til at realisere en over 2 GB/sek dataoverførsels-performance med et eksisterende USB Type-C-kabel, der er certificeret til SuperSpeed USB 10 Gbps,” lyder det fra arbejdsgruppen bag USB 3.2.

Denne mulighed for at udnytte nye USB-specikationer med eksisterende kabler blev lagt ind, da man introducerede USB Type-C på markedet.

Det er ikke kun de kablede forbindelser, der forbedres kraftigt i disse år. På det trådløse område er WiGig noget af det mest interessante i øjeblikket.

Med WiGig får man blandt andet mulighed for wireless docking, forbedret multimedia streaming og langt bedre dataoverførsler mellem enheder.

Læs mere om det her:

Sig farvel til dine kabler - og goddag til trådløs superteknologi

Test af USB 3.1: Det kan du bruge den nye USB-standard til

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S