Ny USB-standard på vej: Giver mulighed for hæsblæsende dataoverførsler

USB 3.2-specifikationen gør det muligt at fordoble hastigheden, man overfører data med over USB.

Artikel top billede

Det kan godt være, at trådløse forbindelser er det nye hit hos producenterne af it-udstyr, men et solidt kabel er fortsat at foretrække i mange sammenhænge.

Det er også derfor, at man hele tiden videreudvikler USB-standarden. Vi er nu nået til USB 3.2, og også med den nye specifikation er der masser konkrete forbedringer.

Ifølge usb.org afventer 3.2-specifikationen lige nu godkendelse, og med denne nye udgave bliver der blandt andet åbnet op for, at data kan transporteres i flere spor/baner samtidig.

“Nye USB 3.2 værter og enheder kan nu designes som ‘multi-lane solutions’, hvilket muliggør to spor med 5 Gbps eller to spor med 10 Gbps.”

Konkret betyder det, at hastigheden med USB 3.1 fordobles i forhold til den nuværende USB 3.1-standard.

Fungerer med gamle kabler

En klar fordel ved USB 3.2-udstyr er, at det også vil fungere med kabler, der har et par år på bagen.-

“Dette gør det muligt for platform-udviklere at forbedre USB-produkterne, så de passer til deres kunders behov ved at fordoble performance med eksisterende kabler,“ lyder det på usb.org.

“For eksempel vil en USB 3.2 vært, der er sluttet til en USB 3.2 storage-enhed, nu være i stand til at realisere en over 2 GB/sek dataoverførsels-performance med et eksisterende USB Type-C-kabel, der er certificeret til SuperSpeed USB 10 Gbps,” lyder det fra arbejdsgruppen bag USB 3.2.

Denne mulighed for at udnytte nye USB-specikationer med eksisterende kabler blev lagt ind, da man introducerede USB Type-C på markedet.

Det er ikke kun de kablede forbindelser, der forbedres kraftigt i disse år. På det trådløse område er WiGig noget af det mest interessante i øjeblikket.

Med WiGig får man blandt andet mulighed for wireless docking, forbedret multimedia streaming og langt bedre dataoverførsler mellem enheder.

Læs mere om det her:

Sig farvel til dine kabler - og goddag til trådløs superteknologi

Test af USB 3.1: Det kan du bruge den nye USB-standard til

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest