Ny USB-standard på vej: Giver mulighed for hæsblæsende dataoverførsler

USB 3.2-specifikationen gør det muligt at fordoble hastigheden, man overfører data med over USB.

Artikel top billede

Det kan godt være, at trådløse forbindelser er det nye hit hos producenterne af it-udstyr, men et solidt kabel er fortsat at foretrække i mange sammenhænge.

Det er også derfor, at man hele tiden videreudvikler USB-standarden. Vi er nu nået til USB 3.2, og også med den nye specifikation er der masser konkrete forbedringer.

Ifølge usb.org afventer 3.2-specifikationen lige nu godkendelse, og med denne nye udgave bliver der blandt andet åbnet op for, at data kan transporteres i flere spor/baner samtidig.

“Nye USB 3.2 værter og enheder kan nu designes som ‘multi-lane solutions’, hvilket muliggør to spor med 5 Gbps eller to spor med 10 Gbps.”

Konkret betyder det, at hastigheden med USB 3.1 fordobles i forhold til den nuværende USB 3.1-standard.

Fungerer med gamle kabler

En klar fordel ved USB 3.2-udstyr er, at det også vil fungere med kabler, der har et par år på bagen.-

“Dette gør det muligt for platform-udviklere at forbedre USB-produkterne, så de passer til deres kunders behov ved at fordoble performance med eksisterende kabler,“ lyder det på usb.org.

“For eksempel vil en USB 3.2 vært, der er sluttet til en USB 3.2 storage-enhed, nu være i stand til at realisere en over 2 GB/sek dataoverførsels-performance med et eksisterende USB Type-C-kabel, der er certificeret til SuperSpeed USB 10 Gbps,” lyder det fra arbejdsgruppen bag USB 3.2.

Denne mulighed for at udnytte nye USB-specikationer med eksisterende kabler blev lagt ind, da man introducerede USB Type-C på markedet.

Det er ikke kun de kablede forbindelser, der forbedres kraftigt i disse år. På det trådløse område er WiGig noget af det mest interessante i øjeblikket.

Med WiGig får man blandt andet mulighed for wireless docking, forbedret multimedia streaming og langt bedre dataoverførsler mellem enheder.

Læs mere om det her:

Sig farvel til dine kabler - og goddag til trådløs superteknologi

Test af USB 3.1: Det kan du bruge den nye USB-standard til

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job