Ny USB-standard på vej: Giver mulighed for hæsblæsende dataoverførsler

USB 3.2-specifikationen gør det muligt at fordoble hastigheden, man overfører data med over USB.

Artikel top billede

Det kan godt være, at trådløse forbindelser er det nye hit hos producenterne af it-udstyr, men et solidt kabel er fortsat at foretrække i mange sammenhænge.

Det er også derfor, at man hele tiden videreudvikler USB-standarden. Vi er nu nået til USB 3.2, og også med den nye specifikation er der masser konkrete forbedringer.

Ifølge usb.org afventer 3.2-specifikationen lige nu godkendelse, og med denne nye udgave bliver der blandt andet åbnet op for, at data kan transporteres i flere spor/baner samtidig.

“Nye USB 3.2 værter og enheder kan nu designes som ‘multi-lane solutions’, hvilket muliggør to spor med 5 Gbps eller to spor med 10 Gbps.”

Konkret betyder det, at hastigheden med USB 3.1 fordobles i forhold til den nuværende USB 3.1-standard.

Fungerer med gamle kabler

En klar fordel ved USB 3.2-udstyr er, at det også vil fungere med kabler, der har et par år på bagen.-

“Dette gør det muligt for platform-udviklere at forbedre USB-produkterne, så de passer til deres kunders behov ved at fordoble performance med eksisterende kabler,“ lyder det på usb.org.

“For eksempel vil en USB 3.2 vært, der er sluttet til en USB 3.2 storage-enhed, nu være i stand til at realisere en over 2 GB/sek dataoverførsels-performance med et eksisterende USB Type-C-kabel, der er certificeret til SuperSpeed USB 10 Gbps,” lyder det fra arbejdsgruppen bag USB 3.2.

Denne mulighed for at udnytte nye USB-specikationer med eksisterende kabler blev lagt ind, da man introducerede USB Type-C på markedet.

Det er ikke kun de kablede forbindelser, der forbedres kraftigt i disse år. På det trådløse område er WiGig noget af det mest interessante i øjeblikket.

Med WiGig får man blandt andet mulighed for wireless docking, forbedret multimedia streaming og langt bedre dataoverførsler mellem enheder.

Læs mere om det her:

Sig farvel til dine kabler - og goddag til trådløs superteknologi

Test af USB 3.1: Det kan du bruge den nye USB-standard til

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S