Manden, der standsede WannaCry, nægter sig skyldig i malware-anklager

Marcus Hutchins blev verdenskendt for at stoppe spredningen af WannaCry. Nu nægter han sig skyldig i en amerikansk sag, hvor han selv er anklaget for at udvikle og sælge malware.

Artikel top billede

Den engelske sikkerhedsekspert Marcus Hutchins, der i foråret blev kendt for at standse spredningen af WannaCry, nægter sig skyldig i at have udviklet bank-malwaren Kronos.

Hutchins stoppede spredningen af WannaCry ved at registrere et specifikt domæne, der fungerede som killswitch, og fik derefter noget nær heltestatus i it-kredse.

Men i forrige uge blev han overraskende anholdt i Las Vegas efter at have deltaget i hacker-konferencerne Defcon og Black Hat.

Hutchins er anklaget for at have udviklet og solgt malwaren Kronos, der bruges til at stjæle brugeroplysninger fra bankkunder.

Mere specifikt går anklagen på, at den unge englænder skulle have solgt malwaren på online-markedspladsen AlphaBay i 2015 for kryptovaluta svarende til 2000 amerikanske dollars.

Hutchins nægtede sig mandag skyldig, og hans advokat Marcia Hofman mener ikke, at der er noget at komme efter.

”Marcus Hutchins er en fantastisk ung mand og en helt. Han vil forsvare sig kraftigt mod anklagerne, og når der bliver kastet lys over alle beviser, er vi overbeviste om, at han bliver totalt frikendt,” siger hun til Vice.

GPS-overvågning

Marcus Hutchins er løsladt mod kaution, mens sagen står på, og han har fået tilladelse til at passe sit arbejde for sikkerhedsfirmaet Kryptos Logic.

Han skal opholde sig i Los Angeles, hvor han bliver overvåget via fodlænke, og han har fået forbud mod at tilgå det registrerede domæne, han brugte til at stoppe WannaCry.

Læs også: 

WannaCry-helt anholdt for at stå bag frygtet bank-malware

[b]WannaCry-helt angrebet af hævntørstige hackere - men det største problem var faktisk politiet
[/b]

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen