Manden, der standsede WannaCry, nægter sig skyldig i malware-anklager

Marcus Hutchins blev verdenskendt for at stoppe spredningen af WannaCry. Nu nægter han sig skyldig i en amerikansk sag, hvor han selv er anklaget for at udvikle og sælge malware.

Artikel top billede

Den engelske sikkerhedsekspert Marcus Hutchins, der i foråret blev kendt for at standse spredningen af WannaCry, nægter sig skyldig i at have udviklet bank-malwaren Kronos.

Hutchins stoppede spredningen af WannaCry ved at registrere et specifikt domæne, der fungerede som killswitch, og fik derefter noget nær heltestatus i it-kredse.

Men i forrige uge blev han overraskende anholdt i Las Vegas efter at have deltaget i hacker-konferencerne Defcon og Black Hat.

Hutchins er anklaget for at have udviklet og solgt malwaren Kronos, der bruges til at stjæle brugeroplysninger fra bankkunder.

Mere specifikt går anklagen på, at den unge englænder skulle have solgt malwaren på online-markedspladsen AlphaBay i 2015 for kryptovaluta svarende til 2000 amerikanske dollars.

Hutchins nægtede sig mandag skyldig, og hans advokat Marcia Hofman mener ikke, at der er noget at komme efter.

”Marcus Hutchins er en fantastisk ung mand og en helt. Han vil forsvare sig kraftigt mod anklagerne, og når der bliver kastet lys over alle beviser, er vi overbeviste om, at han bliver totalt frikendt,” siger hun til Vice.

GPS-overvågning

Marcus Hutchins er løsladt mod kaution, mens sagen står på, og han har fået tilladelse til at passe sit arbejde for sikkerhedsfirmaet Kryptos Logic.

Han skal opholde sig i Los Angeles, hvor han bliver overvåget via fodlænke, og han har fået forbud mod at tilgå det registrerede domæne, han brugte til at stoppe WannaCry.

Læs også: 

WannaCry-helt anholdt for at stå bag frygtet bank-malware

[b]WannaCry-helt angrebet af hævntørstige hackere - men det største problem var faktisk politiet
[/b]

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Red Barnet

    IT Support Engineer

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    Software developer til Red Barnets IT-team

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen