Manden, der standsede WannaCry, nægter sig skyldig i malware-anklager

Marcus Hutchins blev verdenskendt for at stoppe spredningen af WannaCry. Nu nægter han sig skyldig i en amerikansk sag, hvor han selv er anklaget for at udvikle og sælge malware.

Artikel top billede

Den engelske sikkerhedsekspert Marcus Hutchins, der i foråret blev kendt for at standse spredningen af WannaCry, nægter sig skyldig i at have udviklet bank-malwaren Kronos.

Hutchins stoppede spredningen af WannaCry ved at registrere et specifikt domæne, der fungerede som killswitch, og fik derefter noget nær heltestatus i it-kredse.

Men i forrige uge blev han overraskende anholdt i Las Vegas efter at have deltaget i hacker-konferencerne Defcon og Black Hat.

Hutchins er anklaget for at have udviklet og solgt malwaren Kronos, der bruges til at stjæle brugeroplysninger fra bankkunder.

Mere specifikt går anklagen på, at den unge englænder skulle have solgt malwaren på online-markedspladsen AlphaBay i 2015 for kryptovaluta svarende til 2000 amerikanske dollars.

Hutchins nægtede sig mandag skyldig, og hans advokat Marcia Hofman mener ikke, at der er noget at komme efter.

”Marcus Hutchins er en fantastisk ung mand og en helt. Han vil forsvare sig kraftigt mod anklagerne, og når der bliver kastet lys over alle beviser, er vi overbeviste om, at han bliver totalt frikendt,” siger hun til Vice.

GPS-overvågning

Marcus Hutchins er løsladt mod kaution, mens sagen står på, og han har fået tilladelse til at passe sit arbejde for sikkerhedsfirmaet Kryptos Logic.

Han skal opholde sig i Los Angeles, hvor han bliver overvåget via fodlænke, og han har fået forbud mod at tilgå det registrerede domæne, han brugte til at stoppe WannaCry.

Læs også: 

WannaCry-helt anholdt for at stå bag frygtet bank-malware

[b]WannaCry-helt angrebet af hævntørstige hackere - men det største problem var faktisk politiet
[/b]

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS