Kæmpe skattesmæk til CA Software i Ballerup: Skat forlanger mere end kvart milliard kroner

Skat forlanger mere end kvart milliard kroner af den danske afdeling af CA Software, der beskæftiger blot 30 medarbejdere og sidste år landede et overskud på 2,5 millioner kroner. Selskabet afviser.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

It-selskabet CA Software står over for en kæmpe skattesag.

Skat mener, at CA Software har betalt for lidt i skat i Danmark, hvor amerikanske selskab beskæftiger 30 medarbejdere i en salgsafdeling i Ballerup uden for København.

Det fremgår af CA Softwares nye regnskab, at Skat er nået frem til beløbet efter en audit med fokus på transfer pricing i perioden marts 2011 til marts 2015.

I regnskabet skriver CA Software, at selskabet ‘er uenig i vurderingen,’ samt at selskabet har ‘anket vurderingen.’

“Selskabet har også forudbetalt et beløb i skat i samme størrelsesorden som vurderingen på 233,7 millioner kroner. Selskabet har bogført beløbet som skatte-tilgodehavende, da det forventer at blive godtgjort, når sagen er afsluttet,” hedder det i regnskabet.

Ifølge Børsen udspringer skattekravet i, at CA Software i 2010 besluttede fremover at basere omsætning på det direkte salg, hvoraf selskabet skulle betale royalties.

Ifølge avisen ændrede CA Software imidlertid fremgangsmåde til at basere omsætningen på den kommissionsbetaling, som selskabet modtager fra moderselskabet.

CA Softwares omsætning i Danmark er efter beslutningen faldet fra 71 millioner kroner til blot 2,5 millioner kroner.

CA Software hører med en global omsætning på 27 milliarder kroner til blandt de helt store it-virksomheder.

Læs også:

Så lidt (eller meget) betaler it-giganterne i Skat i Danmark

EU-lande vil slå hårdt ned: Det skal være slut med tech-virksomheder, der ikke betaler skat

Nyt regnskab: Google tjente kun 12,3 millioner kroner i Danmark i hele 2016

Voldsom kritik af Google: Udnytter europæiske regler til at betale alt for lidt i skat

It-kæmpen CA skifter landechef i Danmark

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Erfaren softwareudvikler til SaaS løsning

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job