Kæmpe skattesmæk til CA Software i Ballerup: Skat forlanger mere end kvart milliard kroner

Skat forlanger mere end kvart milliard kroner af den danske afdeling af CA Software, der beskæftiger blot 30 medarbejdere og sidste år landede et overskud på 2,5 millioner kroner. Selskabet afviser.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

It-selskabet CA Software står over for en kæmpe skattesag.

Skat mener, at CA Software har betalt for lidt i skat i Danmark, hvor amerikanske selskab beskæftiger 30 medarbejdere i en salgsafdeling i Ballerup uden for København.

Det fremgår af CA Softwares nye regnskab, at Skat er nået frem til beløbet efter en audit med fokus på transfer pricing i perioden marts 2011 til marts 2015.

I regnskabet skriver CA Software, at selskabet ‘er uenig i vurderingen,’ samt at selskabet har ‘anket vurderingen.’

“Selskabet har også forudbetalt et beløb i skat i samme størrelsesorden som vurderingen på 233,7 millioner kroner. Selskabet har bogført beløbet som skatte-tilgodehavende, da det forventer at blive godtgjort, når sagen er afsluttet,” hedder det i regnskabet.

Ifølge Børsen udspringer skattekravet i, at CA Software i 2010 besluttede fremover at basere omsætning på det direkte salg, hvoraf selskabet skulle betale royalties.

Ifølge avisen ændrede CA Software imidlertid fremgangsmåde til at basere omsætningen på den kommissionsbetaling, som selskabet modtager fra moderselskabet.

CA Softwares omsætning i Danmark er efter beslutningen faldet fra 71 millioner kroner til blot 2,5 millioner kroner.

CA Software hører med en global omsætning på 27 milliarder kroner til blandt de helt store it-virksomheder.

Læs også:

Så lidt (eller meget) betaler it-giganterne i Skat i Danmark

EU-lande vil slå hårdt ned: Det skal være slut med tech-virksomheder, der ikke betaler skat

Nyt regnskab: Google tjente kun 12,3 millioner kroner i Danmark i hele 2016

Voldsom kritik af Google: Udnytter europæiske regler til at betale alt for lidt i skat

It-kæmpen CA skifter landechef i Danmark

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos