Ny feature i iOS 11: Sådan tilkalder du hjælp og undgår misbrug af dit fingeraftryk

Apple lancerer en ny iOS 11-feature, der kan vise sig at være praktisk i nødsituationer.

Artikel top billede

Når Apple i næste måned udsender den helt nye version af iPhonens styresystem, iOS 11, får systemet en ny funktion, der kan hjælpe dig i nødsituationer.

Det skriver blandt andet den amerikanske teknologi-blog Techcrunch.

I en nødsituation kan du med fem hurtige tryk på din iPhones tænd og sluk-knap få adgang til en såkaldt “emergency sos”-skærm, der gør det let for dig - eller en person der finder din iPhone i forbindelse med en ulykke - at ringe op til alarmcentralen.

Har du forsynet din iPhone med sundhedsdata om eksempelvis blodtrype, medicin og diagnoser, får du også let adgang til dem.

Læs også: iOS 11 Beta prøvekørt: iPad-brugere kan godt begynde at glæde sig

Kan deaktivere fingeraftryks-skanner

Den nye skærm gør det samtidig muligt hurtigt at deaktivere Apples fingeraftryksskanner Touch-ID. 

Det kan ligeledes være praktisk i nødsituationer, hvor man kan forestille sig, at en overfaldsmand vil forsøge at tiltvinge sig adgang til din telefon via dit figneraftryk. 

Techcrunch oplyser ligeledes, at det bliver mere og mere almindeligt, at betjente i tolden kræver, at få adgang til rejsendes smartphone. Og ifølge Techcrunch har politiet i USA kun tilladelse til at få adgang via dit fingeraftryk. De må derimod ikke bede om dit password.

Læs også:
Apple klar med stribevis af software-nyheder til iPhone, Mac og Apple Watch

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S