Microsoft: Så mange bruger Bing-søgemaskinen

Google er de facto-søgemaskinen for de fleste, men Microsofts Bing-maskine benyttes tilsyneladende af flere end først antaget

Artikel top billede

13 millioner søgninger hver måned.

Så mange søgninger sker hver måned via Microsofts ofte udskældte søgemaskine Bing i Danmark.

Det svarer ifølge Microsoft til cirka ni procent af det samlede antal danske søgninger hver måned.

Det skriver Microsoft via Twitter med et grafisk opslag. 

De fleste benytter ellers Google som sin standardsøgemaskine til at ‘Google’ efter et svar, men på verdensplan findes der alligevel 128 millarder søgninger hver eneste måned via Bing.com.

Det er hovedsageligt i USA, at Bing er populært.

Her har Bing ifølge Microsoft en markedsandel på knap 33 procent, hvorimod Bing kun når otte procent i Irland. 

Måske overraskende ligger tallet på 17 procent i Norge.

Læs også: Test af Surface Laptop: Småting fra at være den bedste Windows 10-bærbare nogensinde

StatCounter siger noget andet

Mens det alt sammen lyder meget godt for Microsoft, viser StatCounter, der uafhængigt genererer statistik på besøgstal på websites, et andet billede af markedet.

StatCounter viser på globalt plan, at Bing kun sidder på sølle 2,55 procent af verdensmarkedet, kun 2,48 procent i Danmark og kun 6,5 og ikke 33 procent i USA.

Så hvorfor skriver Microsoft noget andet?

Forskellen ligger nok i, at Microsoft tæller brug af Windows 10’s indbyggede Bing-søgefelt med, søgninger foretaget med Microsofts Cortana-assistent og ikke mindst søgninger foretaget med Siri, Apples digitale assistent.

“Hun” benytter nemlig Bing - også i Danmark.

Microsoft selv udtaler, at den primære grund til, at Cortana ikke kan benyttes på dansk, er fordi Bing i Danmark stadig er i en form for beta.

Læs også: Ingen konkurrenter kan ryste Googles søgemaskine: Derfor slår Google alle de andre

Benytter du Bing, Google eller foretrækker du en anden helt tredje søgemaskine?

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job