Politiet: Sådan bliver bitcoins brugt af de kriminelle i Danmark

Bitcoins er ikke et særsyn i narkosager, lyder det fra Rigspolitiet.

Artikel top billede

Hos Rigspolitiets enhed for it-kriminalitet, NC3, kommer det ikke som en overraskelse, at en københavnsk bandeleder hævder, at han sætter sine penge i den digitale krypto-valuta bitcoin.

I et interview med Berlingske har lederen af den berygtede bande Brothas, der er part i den bandekrig, som hærger København, erkendt, at banden er involveret i hashhandel samt, at bandelederen selv sætter sine penge i bitcoin.

“Det overrasker os på ingen måde, at folk placerer ulovligt erhvervede penge i bitcoins,” siger Sonny Olesen, der er politikommisær hos NC3, til Computerworld.

Læs også: Dansk bandeleder i interview: Jeg sætter mine penge i bitcoin

Ikke et særsyn

Sonny Olesen oplyser, at det ikke er noget særsyn, at bitcoin dukker op i sager, der handler om blandt andet narko-kriminalitet.

“Vi oplever absolut, at bitcoins er et remedie, der anvendes af kriminelle. I ransomware-sager er det helt normalt, at afregningen sker i bitocoin, men vi ser det også i narko-sager. Især i de sager, der handler om narkotika på “det mørke net”. Her foregår afregningen også typisk i bitcoin og andre krypto-valutaer,” siger han.

Hos NC3 kan de ikke sige, hvor udbredt brugen af bitcoins er i de kriminelle miljøer, eller om brugen er stigende.

Men Sonny Olesen kan konstatere, at den digitale valuta med jævne mellemrum dukker op i de sager, der ender på hans bord hos NC3.

“Bitcoin er en fordel for de kriminelle, fordi det giver dem mulighed for at være anonyme. Det skyldes, at der ikke er banker eller myndigheder involveret i transaktionen. Samtidig er det lettere for dem end at skulle gå og slæbe rundt på en frygtelig masse penge i kontanter,” forklarer han.

Kan beslaglægge bitcoin

Når politiet støder på en større beholdning af kontanter, er det ganske let for dem at konfiskere beløbet.

Men spørgsmålet er, hvilke muligheder politiet har, når de i efterforskningen støder på bitcoin?

“Hvis vi har adgang til dem, kan vi få bitcoins beslaglagt i retten, og derefter få dem flyttet over til en konto, som vi kan kontrollere. Den eneste udfordring er, at det er en meget volatil valuta, og det betyder, at det kan væres svært at værdifastsætte dem,” siger han.

Det er ikke blot i Danmark, at myndighederne har fokus på brug af bitcoin i kriminelle miljøer.

Tidligere på året lancerede FN’s kontor for narko og kriminalitet, UNODC, et program, der skal træne politi-enheder over hele verden i at efterforske kriminelles brug af kryptovalutaer som eksempelvis bitcoin.

I kølvandet på terrorangrebet i Paris i 2015 lancerede EU ligeledes et tiltag, der har til formål at granske brugen af bitcoin i finansering af terror.

Læs også:

EU gransker bitcoin-overførsler for at stoppe penge-støtte til terrorister

Mit eventyr med bitcoins: Sådan endte jeg med at betale 2.300 kroner for en pizza

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S