Fejl hos datacentral betød at danske bankkunder fik hævet det samme beløb to gange

Der er nu offentliggjort nye oplysninger om de it-problemer, der betød, at BankNordiks kunder fik hævet det samme beløb to gange.

Artikel top billede

Se seneste nyt nederst. 

Det var en fejl hos BankNordiks datacentral, der betød, at kunder i sidste uge fik hævet det samme beløb to gange.

I alt er 1.751 kunder ramt af disse dobbeltposteringer, meddeler BankNordik nu.

“Der er desværre endnu ikke nogen afklaring på tilbageførselstidspunktet. Vi opdaterer med en ny status tirsdag,” lød det sent mandag fra BankNordik.

BankNordik har datacentral hos SDC. Tidligere mandag forklarede BankNordik om problemerne:

“Som tidligere nævnt har en fejl hos vores datacentral medført, at der torsdag den 17/8, på nogle af vores kunders konti, er blevet trukket beløb, der tidligere er blevet hævet.”

“Vi er i tæt dialog med vores datacentral, og vi forventer at kunne melde ud senere i dag, hvornår dobbeltposteringerne forventes tilbageført. Tilbageførslerne foretages således, at vores kunder holdes skadefri i forhold til renter og eventuelle overtræksgebyrer.”

“Vi har, lige siden fejlen blev konstateret, været i løbende dialog med vores datacentral, ligesom vi har forsøgt at hjælpe de kunder, som har været hårdest ramt af det utilsigtede træk på deres konti.”

“Vi er fuldt ud bevidste om og beklager dybt de problemer, som denne fejl har medført for vores kunder.”

Ny opdatering fra BankNordik tirsdag den 22. august klokken 10.25:

"Dobbeltposteringerne vil blive tilbageført i løbet af dagen.
Som nævnt i tidligere opdatering vil vores kunder blive holdt skadefri i forhold til renter og eventuelle overtræksgebyrer."

Læs også:

Dansk bank ramt af store it-problemer: Pengebeløb hævet to gange hos kunderne - stadig ikke betalt tilbage

Dansk bank ramt af store it-problemer: Pengebeløb hævet to gange hos kunderne - stadig ikke betalt tilbage

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura