Dugfriske tal fra smartphonemarkedet: Sådan klarer de førende producenter og styresystemer sig

Væksten på smartphonemarkedet var ganske markant i årets andet kvartal. Se den helt nye opgørelse her.

Artikel top billede

355 millioner smartphones.

Så mange blev der ifølge en ny opgørelse fra Gartner solgt på globalt plan i andet kvartal 2017.

Analysefirmaet skriver, at det var en stigning på 6,7 procent i forhold til samme kvartal året før.

Det er ikke mindst efterspørgslen på 4G-smartphones på 'emerging markets', der driver væksten. Her vil forbrugerne nemlig både have adgang til 4G-nettet, mere storage og bedre processorer og kameraer i telefonerne.

Værd at bemærke i opgørelsen er, at Samsungs salg steg med 7,5 procent målt i antallet af enheder.

Det skete efter tre kvartaler i træk med tilbagegang for Samsung. De salgsmæssige problemer har ikke mindst været forårsaget af balladen omkring Note 7-telefonen, der brød i brand og eksploderede.

Læs også: Nyt Android-system på vej: Se her hvornår det (måske) kommer til din telefon

Samsungs markedsandel ligger dog på stort set samme niveau som i andet kvartal sidste år - den er nu på 22,5 procent.

Apple er gået en smule tilbage og ligger nu på 12,1 procent, mens Huawei på tredjepladsen går fremog i andet kvartal i år landede på en markedsandel på 9,8 procent.

Sådan klarede de førende producenter sig: 

Hvis man ser på operativsystemer, så fortsætter Android fremmarchen.

Googles styresystem nåede i andet kvartal i år op på en markedsandel på 87,7 procent mod 86,2 procent i samme kvartal sidste år.

iOS, der snart firgives i version 11, ligger på 12,1 procent.

Sådan klarede operativsystemerne sig: 

Læs også:

Nyt Android-system på vej: Se her hvornår det (måske) kommer til din telefon

Eksperterne er ikke i tvivl: Her er den store plan med den nye Nokia 8-smartphone

Indsigt: Forstå iOS 11 på tre minutter - og få forklaringen på, hvorfor det er Apples vigtigste styresystem

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S