Tusindvis af Samsung-fjernsyn går i sort efter mislykket softwareopdatering

Nye fladskærme fra Samsung går i sort og kan ikke tændes efter softwareopdatering. Problemet kan kun løses med besøg fra en Samsung-tekniker.

Artikel top billede

Tusinder af europæiske fjernsynsejere har fået sig en grim overraskelse med den seneste softwareopdatering fra Samsung.

Opdateringen har nemlig ifølge The Guardian gjort spritnye Samsung-fjernsyn komplet ubrugelige, fordi de går i sort og ikke kan tænde.

Det drejer sig angiveligt om blandt andet fjernsyn i serierne 6 og 7, og opdateringen blev sendt ud i forrige uge.

Samsung er angiveligt ved at være klar med en løsning, men kunderne kommer tilsyneladende til at vente noget tid endnu.

Problemet kan nemlig ikke løses med en ny opdatering. I stedet skal der en tekniker ud til den enkelte kunde for at installerede det ”fix”, Samsung har udviklet.

”Vi har bekræftet, at den løsning, vores tv-folk har testet, virker. Det skal installeres af en godkendt Samsung-ingeniør, så kontakt venligst vores tv-support, så de kan arrangere et besøg,” skriver Samsung.

Sikkerheds-katastrofe

Opdateringen er den anden dårlige sag for Samsungs tv-software på få måneder. I april kom det frem, at Samsungs Tizen-styresystem til tv og smart-ure havde mere end 40 sårbarheder, der gav mulighed for at etablere fjernadgang til virksomhedens smart-tv.

Desuden havde hackere mulighed for at overtage app-butikken i Tizen og herfra lægge ondsindet kode direkte ind i fjernsynet.

Læs også: Samsungs fjernsyn er en sikkerhedsmæssig katastrofe: "Måske den dårligste kode, jeg nogensinde har set"

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S