Tusindvis af Samsung-fjernsyn går i sort efter mislykket softwareopdatering

Nye fladskærme fra Samsung går i sort og kan ikke tændes efter softwareopdatering. Problemet kan kun løses med besøg fra en Samsung-tekniker.

Artikel top billede

Tusinder af europæiske fjernsynsejere har fået sig en grim overraskelse med den seneste softwareopdatering fra Samsung.

Opdateringen har nemlig ifølge The Guardian gjort spritnye Samsung-fjernsyn komplet ubrugelige, fordi de går i sort og ikke kan tænde.

Det drejer sig angiveligt om blandt andet fjernsyn i serierne 6 og 7, og opdateringen blev sendt ud i forrige uge.

Samsung er angiveligt ved at være klar med en løsning, men kunderne kommer tilsyneladende til at vente noget tid endnu.

Problemet kan nemlig ikke løses med en ny opdatering. I stedet skal der en tekniker ud til den enkelte kunde for at installerede det ”fix”, Samsung har udviklet.

”Vi har bekræftet, at den løsning, vores tv-folk har testet, virker. Det skal installeres af en godkendt Samsung-ingeniør, så kontakt venligst vores tv-support, så de kan arrangere et besøg,” skriver Samsung.

Sikkerheds-katastrofe

Opdateringen er den anden dårlige sag for Samsungs tv-software på få måneder. I april kom det frem, at Samsungs Tizen-styresystem til tv og smart-ure havde mere end 40 sårbarheder, der gav mulighed for at etablere fjernadgang til virksomhedens smart-tv.

Desuden havde hackere mulighed for at overtage app-butikken i Tizen og herfra lægge ondsindet kode direkte ind i fjernsynet.

Læs også: Samsungs fjernsyn er en sikkerhedsmæssig katastrofe: "Måske den dårligste kode, jeg nogensinde har set"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen