I sidste sekund: Ny købergruppe med Apple som medlem forsøger at lyn-overtage stor del af Toshiba

Under et døgn før den ventede underskrift på salgskontrakten, har Toshiba modtaget nyt bud på selskabets chipforretning. Et konsortium, der tæller Apple og SK Hynix, har overbudt.

Artikel top billede

I allersidste øjeblik er der opstået budkrig om Toshibas attraktive chipforretning, som selskabet har sat til salg for 110 milliarder kroner.

Alt så ellers ud til at være plads i en aftale mellem Toshiba og Western Digital, hvis topchef, Stephen Milligan, i begyndelsen af ugen rejste til Tokyo for at forhandle de sidste detaljer på plads.

Det kan du læse mere om her: Western Digital på trappernet til at købe stor del af Toshiba

Men nu melder kapitalfonden Bain Capital sig pludselig på banen. Med sig har fonden både Apple og den sydkoranske chip-producent SK Hynix.

Ifølge Reuters står den nye byder klar til at betale knap 113 milliarder kroner for Toshiba-divisionen. Det er tre milliarder kroner mere end Western Digitals seneste bud.

Hertil kommer, at Apple er en af Toshiba vigtigste kunder overhovedet, og alene Apples tilstedeværelse i forhandlingerne kan meget vel komme til at spille en rolle.

Toshibas bestyrelse skal mødes torsdag, og der var egentlig lagt op til, at der på bestyrelsesmødet skulle findes en afgørelse. Men med det nye tilbud fra det rivaliserende konsortium er det tvivlsomt, om det nu vil ske.

Toshiba er i dag verdens næststørste producent af NAND-chip, og det vurderes, at selskabets chipforretning er omkring 110 milliarder kroner værd.

Selskabet er imidlertid tvunget til at skille sig af med den ellers fremgangsrige division for at dække det store tab, som det fik, da forretningsdivisionen Westinghouse Electric, der har bygget atomkraftværker, krakkede for et lille års tid siden.

Western Digital har i mange år samarbejdet med Toshiba og er blevet regnet for favorit til at overtage chipforretningen. Det har dog ikke hindret Toshiba i også at forhandle med andre bydere.

Blandt andre har et konsortium med Foxconn, Apple og Dell været langt fremme i forhandlingerne, ligesom også Amazon, Microsoft og Cisco angiveligt har været interesseret i at deltage i et køber-konsortium.

Sydkoreanske Samsung er verdens største chip-producent på området.

Læs også:

Kriseramte Toshiba degraderes til minibørs - frygt for investor-panik tager til

Apple, Dell og Foxconn vil sammen købe kriseramte Toshibas storage-forretning

Apple kan være på vej til at købe kriseramte Toshibas memory-forretning

Storleverandør af iPhones står klar til at overtage stor del af Toshiba

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S