Plenti fritages for EU’s nye roaming-regler: Genindfører særlige udlandstakster

Teleselskabet Plenti er blevet godkendt til at blive fritaget fra EU’s nye roaming-regler

Artikel top billede

(Foto: Line Thit Klein)

Teleselskabet Plenti er som det første i Danmark blevet fritaget for at følge de nye roamning-regler, som EU har indført for teleselskaber.

Det skriver Plenti i en pressemeddelse.

"Det betyder, at vores kunder ikke skal tage stilling til, om de vil købe et abonnement med eller uden roaming. Kunderne kan vælge vores almindelige abonnement og så betale for deres faktiske udlandsforbrug i EU. Det gør det igen nemt at være mobilkunde i Danmark," lyder det fra Plenti-direktør Peter Mægbæk.

De nye roaming-regler kræver ellers, at teleudbydere enten tilbyder roaming i EU uden merpris, eller at de kun sælger nationale abonnementer, der ikke virker syd for Kruså.

Teleselskaberne kan imidlertid ansøge om tilladelse til at kunne pålægge et roamingtillæg, hvis de ikke på andre måder kan få dækket omkostningerne ved at levere data til deres kunder i udlandet efter de nye EU-regler.

Og det er sådan ansøgning, som Plenti nu har fået godkendt, efter selskabet sendte den til Energistyrelsen i juni 2017.

Dispensationen betyder, at Plenti igen - ligesom før EU-reglerne - kan kræve betaling for forbrugerens egentlige forbrug.

Taksten bliver således 0,073 kroner per megabyte, som Plentis kunder downloader i udlandet, lyder det fra selskabet. Udgående opkald kommer til at koste knap 30 øre i minuttet, indgående opkaldt 40 øre i minuttet og en sms knap 10 øre.

Læs også: Teleselskabet Plenti skovler 17.000 kunder ind på ét kvartal: Nærmer sig hastigt målet

Kritik af roaming-aftalen

Fra teleselskaberne har der lydt stor kritik af EU’s roaming-aftale.

Blandt andet rammer reglerne de små MVNO-selskaber som Plenti, der lejer sig ind på andre netværk, hårdt.

“Vi mener grundlæggende, at den regulering, man har indført, er forfejlet, fordi der ikke har været fokus på at regulere wholesale-priserne mellem selskaberne. I stedet har man presset EU-roaming ned i de eksisterende kunders abonnementer uden at tage hensyn til den prisstruktur, der ligger bagved,” siger Peter Mægbæk, direktør hos Plenti.

EU-regler har betydet en prisstigning på 10-20 kroner om måneden på abonnementer hos YouSee, Telmore, Fullrate, Telia, Plenti og mange andre.

De fleste tilbyder også et nationalt abonnement.

Læs også: 

Danske teleselskaber gør status: Så meget mere data har kunderne brugt med de nye roamingregler

Danskerne topper listen over mobil-glade europæere: Det bruger vi vores smartphones til på ferien

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Statens IT

Erfaren Omada-specialist til Statens IT

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S