Plenti fritages for EU’s nye roaming-regler: Genindfører særlige udlandstakster

Teleselskabet Plenti er blevet godkendt til at blive fritaget fra EU’s nye roaming-regler

Artikel top billede

(Foto: Line Thit Klein)

Teleselskabet Plenti er som det første i Danmark blevet fritaget for at følge de nye roamning-regler, som EU har indført for teleselskaber.

Det skriver Plenti i en pressemeddelse.

"Det betyder, at vores kunder ikke skal tage stilling til, om de vil købe et abonnement med eller uden roaming. Kunderne kan vælge vores almindelige abonnement og så betale for deres faktiske udlandsforbrug i EU. Det gør det igen nemt at være mobilkunde i Danmark," lyder det fra Plenti-direktør Peter Mægbæk.

De nye roaming-regler kræver ellers, at teleudbydere enten tilbyder roaming i EU uden merpris, eller at de kun sælger nationale abonnementer, der ikke virker syd for Kruså.

Teleselskaberne kan imidlertid ansøge om tilladelse til at kunne pålægge et roamingtillæg, hvis de ikke på andre måder kan få dækket omkostningerne ved at levere data til deres kunder i udlandet efter de nye EU-regler.

Og det er sådan ansøgning, som Plenti nu har fået godkendt, efter selskabet sendte den til Energistyrelsen i juni 2017.

Dispensationen betyder, at Plenti igen - ligesom før EU-reglerne - kan kræve betaling for forbrugerens egentlige forbrug.

Taksten bliver således 0,073 kroner per megabyte, som Plentis kunder downloader i udlandet, lyder det fra selskabet. Udgående opkald kommer til at koste knap 30 øre i minuttet, indgående opkaldt 40 øre i minuttet og en sms knap 10 øre.

Læs også: Teleselskabet Plenti skovler 17.000 kunder ind på ét kvartal: Nærmer sig hastigt målet

Kritik af roaming-aftalen

Fra teleselskaberne har der lydt stor kritik af EU’s roaming-aftale.

Blandt andet rammer reglerne de små MVNO-selskaber som Plenti, der lejer sig ind på andre netværk, hårdt.

“Vi mener grundlæggende, at den regulering, man har indført, er forfejlet, fordi der ikke har været fokus på at regulere wholesale-priserne mellem selskaberne. I stedet har man presset EU-roaming ned i de eksisterende kunders abonnementer uden at tage hensyn til den prisstruktur, der ligger bagved,” siger Peter Mægbæk, direktør hos Plenti.

EU-regler har betydet en prisstigning på 10-20 kroner om måneden på abonnementer hos YouSee, Telmore, Fullrate, Telia, Plenti og mange andre.

De fleste tilbyder også et nationalt abonnement.

Læs også: 

Danske teleselskaber gør status: Så meget mere data har kunderne brugt med de nye roamingregler

Danskerne topper listen over mobil-glade europæere: Det bruger vi vores smartphones til på ferien

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse