13.882 personer har stemt: I disse it-virksomheder vil vi helst arbejde

Tech-virksomhederne er de mest attraktive arbejdspladser af alle - og der er hård kamp om arbejdstagerne blandt selskaber som Microsoft, Google og Apple.

Artikel top billede

Det kan godt være, at Microsoft for nogle år siden fremstod noget slidt og forældet som selskab, men over de seneste år har Microsoft med Satya Nadella ved roret formået at gøre et seriøst comeback.

I dag er Microsoft derfor også et ekstremt attraktivt sted at arbejde - og Microsoft kan også sagtens bide skeer med langt yngre it-virksomheder som eksempelvis Alphabet (Google).

Det er konklusion i en ny undersøgelse fra Surveymonkey/Fortune, hvor 13.882 personer i USA er blevet bedt om at svare på spørgsmål om, hvor de helst vil arbejde.

Respondenterne har svaret på spørgsmål om virksomhederne på Fortune 500-listen, og den inkluderer både virksomheder fra it-branchen og mange andre brancher. It-selskaberne klarer sig dog vanen tro godt i undersøgelsen.

Disse arbejdspladser hitter

Når Surveymonkey spørger amerikanerne over 35 år, hvor de helst vil arbejde, er syv af de 10 mest attraktive virksomheder således it-virksomheder.

Her kommer Alphabet ind på førstepladsen, mens Microsoft og Apple nupper de næste to pladser.

Når samme spørgsmål rettes til de såkaldte millennials, så er det faktisk Microsoft, der kommer ind på førstepladsen, mens Walt Disney Company nupper andenpladsen.

Læs også: Se listen: Disse it-folk bliver ansat på stedet - cheferne skriger efter helt bestemte it-kompetencer

Her er HP at finde på tredjepladsen, og Alphabet og Apple ligger på henholdsvis plads nummer fire og fem.

Surveymonkey-undersøgelsen viser også, at Microsoft er det mest populære sted at arbejde for mændene, mens kvinderne foretrækker Walt Disney Company - hos den sidste gruppe er Alphabet den mest attraktive it-arbejdsplads.

“Dataanalysen viser, at både mænd og kvinder, og millennial og ikke-millennial respondenter (35+) vil være mest interesserede i at arbejde for tech-virksomheder."

"Microsoft, Alphabet (Google), Apple, Intel og Amazon optræder konsekvent i top 10 på tværs af alle grupper af respondenter,” skriver Surveymonkey.

Her er alle resultaterne fra Suveymonkey/Fortune-undersøgelsen:

Læs også:

Se listen: Disse it-folk bliver ansat på stedet - cheferne skriger efter helt bestemte it-kompetencer

Stor rapport slår fast: Så mange af dine arbejdsopgaver overtages nu af smarte it-løsninger

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S