Kreditbureau mistede følsomme oplysninger om 143 millioner mennesker – og tabte en milliard dollars på få minutter

Hackere har fået adgang til 143 millioner menneskers personlige oplysninger efter indbrud hos et amerikansk kreditbureau. Cpr-numre, kørekort, adresser og kreditkortnumre er lækket.

Artikel top billede

Et hackerangreb på det amerikanske kreditbureau Equifax har betydet, at 143 millioner menneskers personlige data er endt i it-kriminelle hænder.

Der er blandt andet tale om kreditkortnumre, kørekortnumre, adresser og cpr-numre, og dermed gør lækagen de mange mennesker sårbare overfor digital svindel.

Lækagens størrelse taget i betragtning er det relativt tyndt med detaljer om angrebet fra Equifax, der ikke fortæller, hvordan hackerne har fået adgang til de mange data.

”Kriminelle har udnyttet en sårbarhed i en amerikansk website-applikation for at få adgang til visse filer,” skriver Equifax i en pressemeddelelse.

Mistede en milliard dollars på et øjeblik

Virksomheder over hele verden har i den senere tid mistet enorme summer på cyberangreb, og datalækket er da også en rigtig dårlig nyhed for Equifax-aktionærerne.

Da virksomheden offentliggjorde angrebet i sidste uge, faldt markedsværdien således med mere end en milliard dollars på få minutter, og netop hackerangrebets effekt på virksomhedens værdi er nu blevet genstand for en separat efterforskning.

Equifax har kendt til angrebet i mere end en måned, og ifølge Bloomberg viser det sig nu, at tre ledende skikkelser hos virksomheden har solgt deres egne Equifax-aktier. Efter at angrebet blev opdaget – men inden offentligheden (læs: markedet) fik noget at vide.

Det ser skidt ud, men Equifax fastholder, at de pågældende tre ledere ikke var blevet informeret om angrebet, da de solgte aktier til en værdi af 1,8 millioner dollars.

Endnu et kæmpe-læk

Angrebet skriver sig ind i en kedelig række af store datalækager, der i de senere år har blotlagt mere end en milliard menneskers data.

Angreb på Yahoo i 2013 og 2014 har tilsammen berørt halvanden milliard brugere, i 2014 gik det ud over 145 millioner Ebay-brugere, og sidste år blotlagde hackere 412 millioner brugeres data fra sex- og swingerplatformen AdultFriendFinder.

Læs også:
Så nemt blev Yahoo hacket og en halv milliard brugere ramt: To russiske spioner tiltalt i Yahoo-hackersagen

Mega-[b]hack mod amerikansk it-gigant - 145 millioner skal skifte password[/b]

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S