Kreditbureau mistede følsomme oplysninger om 143 millioner mennesker – og tabte en milliard dollars på få minutter

Hackere har fået adgang til 143 millioner menneskers personlige oplysninger efter indbrud hos et amerikansk kreditbureau. Cpr-numre, kørekort, adresser og kreditkortnumre er lækket.

Artikel top billede

Et hackerangreb på det amerikanske kreditbureau Equifax har betydet, at 143 millioner menneskers personlige data er endt i it-kriminelle hænder.

Der er blandt andet tale om kreditkortnumre, kørekortnumre, adresser og cpr-numre, og dermed gør lækagen de mange mennesker sårbare overfor digital svindel.

Lækagens størrelse taget i betragtning er det relativt tyndt med detaljer om angrebet fra Equifax, der ikke fortæller, hvordan hackerne har fået adgang til de mange data.

”Kriminelle har udnyttet en sårbarhed i en amerikansk website-applikation for at få adgang til visse filer,” skriver Equifax i en pressemeddelelse.

Mistede en milliard dollars på et øjeblik

Virksomheder over hele verden har i den senere tid mistet enorme summer på cyberangreb, og datalækket er da også en rigtig dårlig nyhed for Equifax-aktionærerne.

Da virksomheden offentliggjorde angrebet i sidste uge, faldt markedsværdien således med mere end en milliard dollars på få minutter, og netop hackerangrebets effekt på virksomhedens værdi er nu blevet genstand for en separat efterforskning.

Equifax har kendt til angrebet i mere end en måned, og ifølge Bloomberg viser det sig nu, at tre ledende skikkelser hos virksomheden har solgt deres egne Equifax-aktier. Efter at angrebet blev opdaget – men inden offentligheden (læs: markedet) fik noget at vide.

Det ser skidt ud, men Equifax fastholder, at de pågældende tre ledere ikke var blevet informeret om angrebet, da de solgte aktier til en værdi af 1,8 millioner dollars.

Endnu et kæmpe-læk

Angrebet skriver sig ind i en kedelig række af store datalækager, der i de senere år har blotlagt mere end en milliard menneskers data.

Angreb på Yahoo i 2013 og 2014 har tilsammen berørt halvanden milliard brugere, i 2014 gik det ud over 145 millioner Ebay-brugere, og sidste år blotlagde hackere 412 millioner brugeres data fra sex- og swingerplatformen AdultFriendFinder.

Læs også:
Så nemt blev Yahoo hacket og en halv milliard brugere ramt: To russiske spioner tiltalt i Yahoo-hackersagen

Mega-[b]hack mod amerikansk it-gigant - 145 millioner skal skifte password[/b]

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks