Kreditbureau mistede følsomme oplysninger om 143 millioner mennesker – og tabte en milliard dollars på få minutter

Hackere har fået adgang til 143 millioner menneskers personlige oplysninger efter indbrud hos et amerikansk kreditbureau. Cpr-numre, kørekort, adresser og kreditkortnumre er lækket.

Artikel top billede

Et hackerangreb på det amerikanske kreditbureau Equifax har betydet, at 143 millioner menneskers personlige data er endt i it-kriminelle hænder.

Der er blandt andet tale om kreditkortnumre, kørekortnumre, adresser og cpr-numre, og dermed gør lækagen de mange mennesker sårbare overfor digital svindel.

Lækagens størrelse taget i betragtning er det relativt tyndt med detaljer om angrebet fra Equifax, der ikke fortæller, hvordan hackerne har fået adgang til de mange data.

”Kriminelle har udnyttet en sårbarhed i en amerikansk website-applikation for at få adgang til visse filer,” skriver Equifax i en pressemeddelelse.

Mistede en milliard dollars på et øjeblik

Virksomheder over hele verden har i den senere tid mistet enorme summer på cyberangreb, og datalækket er da også en rigtig dårlig nyhed for Equifax-aktionærerne.

Da virksomheden offentliggjorde angrebet i sidste uge, faldt markedsværdien således med mere end en milliard dollars på få minutter, og netop hackerangrebets effekt på virksomhedens værdi er nu blevet genstand for en separat efterforskning.

Equifax har kendt til angrebet i mere end en måned, og ifølge Bloomberg viser det sig nu, at tre ledende skikkelser hos virksomheden har solgt deres egne Equifax-aktier. Efter at angrebet blev opdaget – men inden offentligheden (læs: markedet) fik noget at vide.

Det ser skidt ud, men Equifax fastholder, at de pågældende tre ledere ikke var blevet informeret om angrebet, da de solgte aktier til en værdi af 1,8 millioner dollars.

Endnu et kæmpe-læk

Angrebet skriver sig ind i en kedelig række af store datalækager, der i de senere år har blotlagt mere end en milliard menneskers data.

Angreb på Yahoo i 2013 og 2014 har tilsammen berørt halvanden milliard brugere, i 2014 gik det ud over 145 millioner Ebay-brugere, og sidste år blotlagde hackere 412 millioner brugeres data fra sex- og swingerplatformen AdultFriendFinder.

Læs også:
Så nemt blev Yahoo hacket og en halv milliard brugere ramt: To russiske spioner tiltalt i Yahoo-hackersagen

Mega-[b]hack mod amerikansk it-gigant - 145 millioner skal skifte password[/b]

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S