Mail-svindel har kostet virksomheder 30 milliarder kroner i 2017 – og CEO'en er hackernes yndlingsvåben

Email-baseret svindel som CEO-fraud har i første halvdel af året kostet virksomheder mere end fem milliarder dollars. Og spoofede CEO-mails er de kriminelles bedste værktøj.

Artikel top billede

Phishing og CEO-fraud er i vækst, og it-kriminelle har i første halvår af 2017 franarret virksomheder mere end fem milliarder amerikanske dollars.

Sikkerhedsfirmaet Trend Micro har lavet en opgørelse over halvårets angreb på arbejdsmails, og hackernes hyppigste vej ind i virksomheden er at spoofe CEO'ens email.

I 41 procent af de email-baserede svindelnumre mod virksomheder spoofer hackerne CEO'ens email og lokker lavere rangerende ansatte til at udbetale penge.

Også herhjemme er stadig flere virksomheder udsat for det, der på dansk hedder direktørsvindel, og blandt andet blev medarbejdere hos Statens Museum for Kunst i april narret til at udbetale 805.000 kroner.

CFOen er jaget vildt

Trend Micro har også undersøgt, hvilken type ansatte, der er der er hackernes flittigste mål, og hvis man er CFO, skal man være særligt opmærksom.

19 procent af alle svindelnumre er nemlig rettet mod CFO'en, mens ”director of finance” indtager andenpladsen på listen over hackernes yndlingsmål.

I maj kunne Computerworld fortælle, at nigerianske bander med stor succes bruger det mørke net til at rekruttere dansk arbejdskraft til CEO-fraud.

Det kan du læse mere om her:

Sådan organiserer nigerianske bander cyber-svindel i Danmark: Hyrer dansk arbejdskraft på det mørke net

Tre konkrete råd: Sådan undgår du nemt at blive fuppet med '[b]CEO-fraud'[/b]

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S