Mail-svindel har kostet virksomheder 30 milliarder kroner i 2017 – og CEO'en er hackernes yndlingsvåben

Email-baseret svindel som CEO-fraud har i første halvdel af året kostet virksomheder mere end fem milliarder dollars. Og spoofede CEO-mails er de kriminelles bedste værktøj.

Artikel top billede

Phishing og CEO-fraud er i vækst, og it-kriminelle har i første halvår af 2017 franarret virksomheder mere end fem milliarder amerikanske dollars.

Sikkerhedsfirmaet Trend Micro har lavet en opgørelse over halvårets angreb på arbejdsmails, og hackernes hyppigste vej ind i virksomheden er at spoofe CEO'ens email.

I 41 procent af de email-baserede svindelnumre mod virksomheder spoofer hackerne CEO'ens email og lokker lavere rangerende ansatte til at udbetale penge.

Også herhjemme er stadig flere virksomheder udsat for det, der på dansk hedder direktørsvindel, og blandt andet blev medarbejdere hos Statens Museum for Kunst i april narret til at udbetale 805.000 kroner.

CFOen er jaget vildt

Trend Micro har også undersøgt, hvilken type ansatte, der er der er hackernes flittigste mål, og hvis man er CFO, skal man være særligt opmærksom.

19 procent af alle svindelnumre er nemlig rettet mod CFO'en, mens ”director of finance” indtager andenpladsen på listen over hackernes yndlingsmål.

I maj kunne Computerworld fortælle, at nigerianske bander med stor succes bruger det mørke net til at rekruttere dansk arbejdskraft til CEO-fraud.

Det kan du læse mere om her:

Sådan organiserer nigerianske bander cyber-svindel i Danmark: Hyrer dansk arbejdskraft på det mørke net

Tre konkrete råd: Sådan undgår du nemt at blive fuppet med '[b]CEO-fraud'[/b]

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice