Mail-svindel har kostet virksomheder 30 milliarder kroner i 2017 – og CEO'en er hackernes yndlingsvåben

Email-baseret svindel som CEO-fraud har i første halvdel af året kostet virksomheder mere end fem milliarder dollars. Og spoofede CEO-mails er de kriminelles bedste værktøj.

Artikel top billede

Phishing og CEO-fraud er i vækst, og it-kriminelle har i første halvår af 2017 franarret virksomheder mere end fem milliarder amerikanske dollars.

Sikkerhedsfirmaet Trend Micro har lavet en opgørelse over halvårets angreb på arbejdsmails, og hackernes hyppigste vej ind i virksomheden er at spoofe CEO'ens email.

I 41 procent af de email-baserede svindelnumre mod virksomheder spoofer hackerne CEO'ens email og lokker lavere rangerende ansatte til at udbetale penge.

Også herhjemme er stadig flere virksomheder udsat for det, der på dansk hedder direktørsvindel, og blandt andet blev medarbejdere hos Statens Museum for Kunst i april narret til at udbetale 805.000 kroner.

CFOen er jaget vildt

Trend Micro har også undersøgt, hvilken type ansatte, der er der er hackernes flittigste mål, og hvis man er CFO, skal man være særligt opmærksom.

19 procent af alle svindelnumre er nemlig rettet mod CFO'en, mens ”director of finance” indtager andenpladsen på listen over hackernes yndlingsmål.

I maj kunne Computerworld fortælle, at nigerianske bander med stor succes bruger det mørke net til at rekruttere dansk arbejdskraft til CEO-fraud.

Det kan du læse mere om her:

Sådan organiserer nigerianske bander cyber-svindel i Danmark: Hyrer dansk arbejdskraft på det mørke net

Tre konkrete råd: Sådan undgår du nemt at blive fuppet med '[b]CEO-fraud'[/b]

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    Windows Server specialist

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura