Mail-svindel har kostet virksomheder 30 milliarder kroner i 2017 – og CEO'en er hackernes yndlingsvåben

Email-baseret svindel som CEO-fraud har i første halvdel af året kostet virksomheder mere end fem milliarder dollars. Og spoofede CEO-mails er de kriminelles bedste værktøj.

Artikel top billede

Phishing og CEO-fraud er i vækst, og it-kriminelle har i første halvår af 2017 franarret virksomheder mere end fem milliarder amerikanske dollars.

Sikkerhedsfirmaet Trend Micro har lavet en opgørelse over halvårets angreb på arbejdsmails, og hackernes hyppigste vej ind i virksomheden er at spoofe CEO'ens email.

I 41 procent af de email-baserede svindelnumre mod virksomheder spoofer hackerne CEO'ens email og lokker lavere rangerende ansatte til at udbetale penge.

Også herhjemme er stadig flere virksomheder udsat for det, der på dansk hedder direktørsvindel, og blandt andet blev medarbejdere hos Statens Museum for Kunst i april narret til at udbetale 805.000 kroner.

CFOen er jaget vildt

Trend Micro har også undersøgt, hvilken type ansatte, der er der er hackernes flittigste mål, og hvis man er CFO, skal man være særligt opmærksom.

19 procent af alle svindelnumre er nemlig rettet mod CFO'en, mens ”director of finance” indtager andenpladsen på listen over hackernes yndlingsmål.

I maj kunne Computerworld fortælle, at nigerianske bander med stor succes bruger det mørke net til at rekruttere dansk arbejdskraft til CEO-fraud.

Det kan du læse mere om her:

Sådan organiserer nigerianske bander cyber-svindel i Danmark: Hyrer dansk arbejdskraft på det mørke net

Tre konkrete råd: Sådan undgår du nemt at blive fuppet med '[b]CEO-fraud'[/b]

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job