TDC henter 800 medarbejdere hjem igen efter tre års udlicitering

Efter tre års udlicitering af YouSees kundeservice kalder den danske televirksomhed nu arbejdspladserne hjem igen

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

YouSee hjemkalder sin kundeservice, der i de seneste tre år har været udliciteret.

Det skriver Business.dk.

Det sker som led i et forsøg på at holde på kunderne, der i stigende grad fravælger det klassiske flow-tv.

De 800 arbejdspladser sker fra den 1. december og omhandler kundeservice-afdelinger i Sønderborg, Aarhus og København.

“Vi tager de 800 ansatte, som for tre år siden fulgte med udliciteringen af kundeservice, tilbage til os selv. Det er et ekstremt spændende og stort skridt og essentielt for mig, at de igen bliver en del af TDC,” siger Jaap Postma, koncerndirektør for YouSee til Business.dk.

“Det bliver klart bedre for YouSee, så vi kan fokusere på de eksisterende kunder og gøre dem så glade som muligt. Kundeservice er ikke nemt - det har jeg ti års erfaring med -, og derfor skal den være så tæt på som muligt,” siger han.

Opgaven som kundeserice var udliciteret til callcentervirksomheden Sitel tilbage i 2014, og koncerndirektøren mener ikke, at den daværende udlicitering var en fejl. 

Læs også: 800 TDC-medarbejdere får ny arbejdsgiver

“Den beslutning var rigtig, men den nye om at tage kundeservice hjem igen er også rigtig, for nu er vi klar til at tage dem tilbage,« siger Jaap Postma til Business.dk.

Hjemkaldelsen af kundeservicen sker i forbindelse med den kommende lancering af YouSee More, der skal gøre det mere attraktivt at være kunde hos YouSee.

I løbet af det sidste år har YouSee mistet 75.000 fastnetkunder og 56.000 TV-kunder.

Læs også: Nyt regnskab fra TDC: Kæmper hårdt for at stoppe nedturen - men mister omsætning og kunder

[b]Læs også: TDC Group barberer 300 millioner kroner af omkostningerne i 2017: Reducerer medarbejderstaben med 600 personer
[/b]

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job