"Kvinder har i en periode holdt sig væk fra tech-branchen, men vi skal sørge for, at det bliver en attraktiv branche, hvor kvinder også kan se sig selv få succes"

"Teknologibranchen har brug for flere kvinder. Der er trods alt 50 procent kvinder i samfundet og i mange virksomheder i vores branche er der kun omkring 20 procent."

Artikel top billede

Foto: VMware

Hos VMware er vi dedikerede til diversitet, og vi har flere kvindelige ledere i vores virksomhed. Teknologibranchen har brug for flere kvinder. Der er trods alt 50 procent kvinder i samfundet og i mange virksomheder i vores branche er der kun omkring 20 procent.

Kvinder har i en periode holdt sig væk fra tech-branchen, men vi skal sørge for, at det bliver en attraktiv branche, hvor kvinder også kan se sig selv få succes.

De kvinder, der har succes, skal også se sig selv som forbilleder. De er rollemodeller, som andre kan se op til og sige, at de vil være ligesom dem. Som ledere skal vi skabe flere kvindelige rollemodeller med succes. Ikke bare fordi de er kvinder, men fordi de er succesfulde, kloge, dygtige og så tilfældigvis er kvinder.

Jeg har selv en datter på elleve år. Hun skal kunne pege og sige, at hun vil være som den kvinde. Noget af det, vi gør, er at hjælpe til med at gøre det attraktivt i alle lande for børn at lære og studere naturvidenskab.

Vi skal starte tidligt. Hvis ikke vi sørger for, at der kommer mange kvinder på universitet og læser naturvidenskab, så er det ikke mange, der bliver færdige.

Uanset om det er i Sofia, Palo Alto eller Beijing, så skal vi opmuntre børnnene til det.

Sanjay Poonen, vicedirektør i VMware.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder for Analyseværktøjer i PET - Ledelse, data og udvikling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse