"Kvinder har i en periode holdt sig væk fra tech-branchen, men vi skal sørge for, at det bliver en attraktiv branche, hvor kvinder også kan se sig selv få succes"

"Teknologibranchen har brug for flere kvinder. Der er trods alt 50 procent kvinder i samfundet og i mange virksomheder i vores branche er der kun omkring 20 procent."

Artikel top billede

Foto: VMware

Hos VMware er vi dedikerede til diversitet, og vi har flere kvindelige ledere i vores virksomhed. Teknologibranchen har brug for flere kvinder. Der er trods alt 50 procent kvinder i samfundet og i mange virksomheder i vores branche er der kun omkring 20 procent.

Kvinder har i en periode holdt sig væk fra tech-branchen, men vi skal sørge for, at det bliver en attraktiv branche, hvor kvinder også kan se sig selv få succes.

De kvinder, der har succes, skal også se sig selv som forbilleder. De er rollemodeller, som andre kan se op til og sige, at de vil være ligesom dem. Som ledere skal vi skabe flere kvindelige rollemodeller med succes. Ikke bare fordi de er kvinder, men fordi de er succesfulde, kloge, dygtige og så tilfældigvis er kvinder.

Jeg har selv en datter på elleve år. Hun skal kunne pege og sige, at hun vil være som den kvinde. Noget af det, vi gør, er at hjælpe til med at gøre det attraktivt i alle lande for børn at lære og studere naturvidenskab.

Vi skal starte tidligt. Hvis ikke vi sørger for, at der kommer mange kvinder på universitet og læser naturvidenskab, så er det ikke mange, der bliver færdige.

Uanset om det er i Sofia, Palo Alto eller Beijing, så skal vi opmuntre børnnene til det.

Sanjay Poonen, vicedirektør i VMware.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S