Dibs køber op efter første overskuds-år

Internetbetalings-firmaet Dibs har købt en svensk konkurrent og vil nu satse på det skandinaviske marked. Virksomheden fik sit første overskud sidste år og forventer fremdrift på markedet for betalingsløsninger.

Dibs, som udvikler betalingsløsninger til internet, har købt den svenske virksomhed Ideb med fire ansatte.

Målsætningen er at skabe en pan-skandinavisk udbyder af internet-betalingsløsninger, og bestyrelsesformand Jesper Lohmann er godt tilfreds med købet, hvis nøjagtige overtagelsessum han dog ikke vil røbe.

- De to virksomheder kommer til at køre uafhængigt af hinanden, og den svenske ledelse vil blive siddende. Men vi vil begynde at se på, hvordan produktporteføljerne kan integreres, så de bedste løsninger kommer ud til kunderne, og så tror vi, at der er nogle udviklingsbesparelser at hente i sammenlægningen, siger Jesper Lohmann.

Første overskud

Opkøbet kommer umiddelbart efter, at Dibs har offentliggjort et regnskab med sit første overskud, som blev på 835.000 kroner efter skat.

- Det har da lidt at sige, at vi nu har opereret med sorte tal i snart to år. Det giver jo mulighed for at bruge nogle penge, men vi har også skelet til, at Ideb ligeledes er lønsomme, siger Jesper Lohmann.

Dibs har i dag 1.200 kunder i 15 lande til sine betalingsløsninger, som blandt andet anvendes af e-handlende til at indløse kreditkortbetalinger. Men købet af Ideb skal gerne føre til, at Dibs er den største skandinaviske udbyder af betalingsløsninger om tre år.

DIBS A/S Årsregnskab
Millioner kroner20032001
Bruttofortjeneste6,33,2
Resultat af primær drift (EBIT)0,47-1,3
Resultat før skat 0,36-1,7
Resultat0,83-1,2
Egenkapital1,40,6
Antal ansatte89

Den målsætning vil ifølge direktør Jon Wichmann Hansens mening også blive hjulpet på vej af, at større sikkerheds- og funktionalitetskrav sandsynligvis vil tage livet af en del konkurrenter.

- De store betalingskortselskaber kommer nu med en række krav om sikkerhed, professionel systemdrift og at man stiller op til ekstern revision. Det vil klart føre til en øget konsolidering og professionalisering, siger han.

Dibs, som nu ikke længere vil bruge firmanavnet Architrade, skiftede ved årskiftet ejer.

Investor Mikael Konnerups finansielt pressede ventureselskab Dico solgte sin aktiepost i Dibs til den private investor Erik Arnbachs selskab EA Invest. Ifølge Dico?s seneste regnskab gav salget af Dibs og tre øvrige porteføljeselskaber dog samlet et minus på cirka 300.000 kroner.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

Aller Media A/S

Engineering Manager

Uspecificeret arbejdssted

Jyske Bank

Datawarehouse-udvikler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S