"Vi har kigget på 10.000 nyhedshistorier fra de 20 største danske nyhedssites for at se, hvad der sker inde bag ved. Google dominerer fuldstændigt suverænt, og det er nok værd at diskutere"

"Vi har kigget på 10.000 nyhedshistorier fra de 20 største danske nyhedssites for at se, hvad der sker inde bag ved, når du udgiver og læser en artikel. Google dominerer fuldstændigt suverænt, og det er nok værd at diskutere"

Artikel top billede

Vi har kigget på 10.000 nyhedshistorier fra de 20 største danske nyhedssites for at se, hvad der sker inden bag ved, når du udgiver og læser en artikel.

Vi har kigget på datastrømme for at se hvilke tjenester og værktøjer, der bliver brugt. Man kan sige, at vi har åbnet den sorte boks for at se, hvad der sker bag skærmen.

Vi fandt blandt andet, at de 15 største mediesites i Danmark til sammen har 430 partnere, som analyserer og anvender de data. Og Google er den suverænt største partner.

Man kan sige, at der simpelthen ikke er nogen, som er så central som Google. Mange af de 430 partnere og datastrømme leder simpelthen tilbage til Google.

Google er det selskab, der leverer flest værktøjer til medierne [i Danmark, red], men Google er også helt klart det selskab, der trækker mest data ud.

Google dominerer fuldstændigt suverænt, og det er nok værd at diskutere.

Det er dog vigtigt at huske, at Googles værktøjer til annoncer, målinger og produktion anvendes i frivillige partnerskaber, som de danske mediehuse har indgået med Google.

De danske medier burde nok tænke lidt over de skjulte datastrømme og den skjulte pris, der betales for de gratis værktøjer."

Mikkel Flyverbom, associate professor på CBS og medforfatter til ny rapport om Googles og Facebooks dominans blandt medier i Danmark (du kan læse rapporten her)

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Everllence

Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S