Morgen-briefing: Atea bygger nyt centrallager - opfører 26.000 kvadratmeter bygning / Teknologi-manifest: ‘Copenhagen letter on tech’ / Dansk it-firma har helt droppet ledelsen

Atea bygger nyt centrallager - opfører 26.000 kvadratmeter bygning. Teknologi-manifest: ‘Copenhagen letter on tech’. Dansk it-firma har helt droppet ledelsen. AI-eksperter og NNIT i partnerskab: Vil udvikle intelligent kundesupport-system.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne torsdag morgen.

Atea bygger nyt centrallager - opfører 26.000 kvadratmeter bygning

Atea går snart i gang med at bygge et nyt centrallager for den svenske forretning. 

Det kommer til at ligge i Vaxjö og bliver på 26.000 kvadratmeter. Ifølge vores søstermedie ComputerSweden bliver nybyggeriet hovedkvarter for Atea Logistics. Og det er målet, at selskabet vil tage sine egen medicin og optimere processer efter de nyeste digitale principper.

“Vi vil udvikle nye tjenester og gøre det endnu mere effektivt og vise, at vi selv tager udnytter digitaliseringen fuldt ud. Med nyt byggeri kan vi automatisere fra begyndelsen, og det giver mulighed for at arbejde på helt nye måder,” siger topchef Carl-Johan Hultenheim til ComputerSweden.

Selskabet regner med, at nybyggeriet er klart til indflytning i foråret 2019.

Teknologi-manifest: ‘Copenhagen letter on tech’

Efter to dages koncentreret debat og workshop er 150 tech-folk, iværksættere, designere, filosoffer og andre fra 30 lande blevet enige om et teknologi-manifest, som kan danne en slags principiel og etisk ramme om udviklingen af ny teknologi.

Det er sket under tænketankten ‘cph150’ 

Workshoppen fandt sted på TechFestivalen i København, der blev afviklet i sidste uge.

I manifestet - der henvender sig til ‘alle, der former teknologi i dag’ - peger tænketanken blandt andet på, at ‘teknologi ikke er over os, men at den bør styres af vores demokratiske institutioner.’ Og at ‘mennesker kommer før forretning.’ 

“Lad os udvikle på tillid. Lad os udvikle for gennemsigtighed. Vi er digitale borgere, ikke forbrugere. Vi har alle brug for transparens for at forstå, hvordan teknologi former os, hvilke data vi deler og hvem der har adgang til den,” skriver de.

Dansk it-firma har helt droppet ledelsen

Det lille danske it-firma Automize fra Kolding har helt droppet ledelsen. Selskabet med ni medarbejdere har helt flad struktur og ingen hierakisk struktur, og alle kan byde ind på alle opgaver. 

Alle mødes hver fredag for at få overblik over opgaver og i fællesskab lægge en plan for den kommende uge, fortæller Automize-medejer Peter Sivebæk til Kolding Ugeavis.

“Men det er ikke sådan, at det hele ligger og flyder eller at ingen tager ansvar. I stedet er det sund fornuft, der driver det. Der behøver ikke at være konsensus om alting, men alle har mulighed for at sætte deres fingeraftryk på tingene. Og hvis du har glade medarbejdere, så smitter det af på kunderne,” siger han til ugeavisen.

AI-eksperter og NNIT i partnerskab: Vil udvikle intelligent kundesupport-system

NNIT indgår partnerskab med iværksætter-virksomheden SupWiz med det mål at udvikle ‘næste generation af intelligent help desk-software,’ som parterne kalder det.

Ifølge de to selskaber vil der blive tale om en intelligent enterprise-suite i verdensklasse, som er drevet frem af NNIT’s kompetencer inden fro proces-optimering, data og help desk-processer kombineret med SupWiz’ viden om machine learning og kunstig intelligens.

Bag Supwiz står en række videnskabsfolk og eksperter inden for kunstig intelligens og machine learning.

De tæller blandt andre de fire-dobbelte danmarksmestre i programmering Mathis Bæk Tejs Knudsen og Søren Dahlgaard samt professor Stephen Alstrup.

Han har tidligere været med til at stifte milliard-virksomheden Octoshape, der for nogle år siden blev solgt til Akamai.

Du kan læse mere om Stephen Alstrup her: Jeg har næsten givet op: Hvorfor kan vi ikke få lov til at høste værdier på big data, når vi nu kunne spare det offentlige for milliarder?

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job