Facebook tester ny video-app - og det er kun i Danmark

Facebook har udsendt en ny video-app kaldet Bonfire kun på det danske marked.

Artikel top billede

Danmark er et helt perfekt land til at teste ny software i.

Det synes Facebook i hvert fald, efter at selskabet har udsendt dets spritnye Bonfire-app i den danske App Store til iOS som det eneste marked.

Det skriver blandt andet The Next Web.

Appen er en selvstændig video-app til hurtige enkelt- eller gruppeopkald i stil med eksempelvis Facetime. Du kan desuden tilføje Snapchat-agtige filtre såsom AR-briller på dit ansigt, der følger dine bevægelser.

Appen rammer ned i to af de mest populære trends på sociale medier: Video og de mere private oplevelser, krydret med velfungerende AR i form af et par John Lennon-briller.

Danmark er et godt testland

Så hvorfor udsender Facebook Bonfire-appen kun i Danmark?

App-analytiker Adam Blacker fortæller til The Next Web, at appen allerede er blevet downloadet over 2.000 gange, og at “danskere generelt bruger apps i en længere periode og er digitaliserede, og derfor gør det Danmark til et ideelt testmarked.”

Du kan selv hente appen her og inviterer andre via Messenger-appen. Bonfire er for Facebook endnu et forsøg på at udvide sin social media-platform ud over Facebook og Instagram.

Facebook har allerede “lånt” funktioner fra konkurrenten Snapchat som de 24-timer lange “stories,” der er en succes på Instagram, men som de færreste bruger på Facebook.

Om appen rent faktisk ender med at forblive en selvstændig app eller bliver integreret i eksempelvis Messenger på et senere tidspunkt er endnu uvist. 

Du kan hente appen her på iOS-enheder.

Læs også: Facebook udfordrer Youtube med ny video-tjeneste

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arctic Wolf

    Sådan ændrer AI spillereglerne for cyberangreb

    Du skal ikke kun vide, hvordan du bruger AI til at styrke IT-sikkerheden – men også hvordan IT-kriminelle anvender teknologien mod din virksomhed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse