Facebook tester ny video-app - og det er kun i Danmark

Facebook har udsendt en ny video-app kaldet Bonfire kun på det danske marked.

Artikel top billede

Danmark er et helt perfekt land til at teste ny software i.

Det synes Facebook i hvert fald, efter at selskabet har udsendt dets spritnye Bonfire-app i den danske App Store til iOS som det eneste marked.

Det skriver blandt andet The Next Web.

Appen er en selvstændig video-app til hurtige enkelt- eller gruppeopkald i stil med eksempelvis Facetime. Du kan desuden tilføje Snapchat-agtige filtre såsom AR-briller på dit ansigt, der følger dine bevægelser.

Appen rammer ned i to af de mest populære trends på sociale medier: Video og de mere private oplevelser, krydret med velfungerende AR i form af et par John Lennon-briller.

Danmark er et godt testland

Så hvorfor udsender Facebook Bonfire-appen kun i Danmark?

App-analytiker Adam Blacker fortæller til The Next Web, at appen allerede er blevet downloadet over 2.000 gange, og at “danskere generelt bruger apps i en længere periode og er digitaliserede, og derfor gør det Danmark til et ideelt testmarked.”

Du kan selv hente appen her og inviterer andre via Messenger-appen. Bonfire er for Facebook endnu et forsøg på at udvide sin social media-platform ud over Facebook og Instagram.

Facebook har allerede “lånt” funktioner fra konkurrenten Snapchat som de 24-timer lange “stories,” der er en succes på Instagram, men som de færreste bruger på Facebook.

Om appen rent faktisk ender med at forblive en selvstændig app eller bliver integreret i eksempelvis Messenger på et senere tidspunkt er endnu uvist. 

Du kan hente appen her på iOS-enheder.

Læs også: Facebook udfordrer Youtube med ny video-tjeneste

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S