Ekspert advarer: Speederen er i bund med Internet of Things - men det kan ende katastrofalt

Sikkerhed og standardisering glemmes fuldstændig i farten af internet of things-industrien, advarer en ekspert. Det kan ende katastrofalt.

Artikel top billede

Internet of things-udviklingen går ekstremt hurtigt i disse år, men mens alle kan blive enige om det enorme potentiale, der er i IoT, så kniber det mere med at få styr på sikkerheden og standardiseringen.

Sådan lyder advarslen fra Michela Menting, der er digital security research director hos ABI Research.

Analysefirmaet estimerer, at der der i 2021 vil være 48,8 milliarder enheder på verdensplan, der er koblet op til internettet og dermed indgår i IoT-økosystemet.

Desværre bygger langt fra alle IoT-enheder på standarder, og sikkerheden er også vidt forskellig på de mange milliarder enheder.

“Det er et flygtigt, fragmenteret og eksperimenterende økosystem. Derfor er det også meget sårbart over for cybertrusler. En succesfuld implementering og udbredelse af IoT-teknlogier vil afhænge af, at man kan stole på enhederne og den underliggende infrastruktur,” skriver ABI Research.

Læs også: Alvorlig sårbarhed i populære fitness-armbånd: Dybt personlige data kunne opsnappes

Michela Menting uddyber, hvad udfordringen er:

“Uden den tillid kan IoT-udbredelsen ende katastrofalt. Og ikke bare i økonomisk forstand. Hvis kritiske enheder som connectede biler eller sundhedsudstyr fejler, kan det have livsfarlige konsekvenser.”

“Standarder kan og vil spille en afgørende rolle i at etablere denne tillid. Særligt kan sikkerhedsstandarder være fundament for, at man kan bygge robuste IoT-enheder, som man kan stole på, både ud fra et digitalt og fysisk sikkerhedsperspektiv,” lyder kommentaren fra Michela Menting.

ABI Research-chefen forklarer, at standardiserings-arbejdet allerede er i gang, men at udfordringen er, at det skal kunne følge med den generelle IoT-bølge, der allerede ruller med fuld kraft.

Derfor opfordrer hun også endnu flere aktører i industrien til at bakke op og hjælpe til med arbejdet.

“Udviklingen af guidelines og standarder på IoT-sikkerhedsområdet er er krtisk for at sikre tilliden til IoT, og stakeholdere vil have stor gavn af at engagere sig i sådanne tiltag, da de kan være med til at forme IoT-økosystem i mange år frem.”

Læs også:

Alvorlig sårbarhed i populære fitness-armbånd: Dybt personlige data kunne opsnappes

Nu boomer salget: Derfor sælges der pludselig ekstremt mange bluetooth-headsets

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S