Ekspert advarer: Speederen er i bund med Internet of Things - men det kan ende katastrofalt

Sikkerhed og standardisering glemmes fuldstændig i farten af internet of things-industrien, advarer en ekspert. Det kan ende katastrofalt.

Artikel top billede

Internet of things-udviklingen går ekstremt hurtigt i disse år, men mens alle kan blive enige om det enorme potentiale, der er i IoT, så kniber det mere med at få styr på sikkerheden og standardiseringen.

Sådan lyder advarslen fra Michela Menting, der er digital security research director hos ABI Research.

Analysefirmaet estimerer, at der der i 2021 vil være 48,8 milliarder enheder på verdensplan, der er koblet op til internettet og dermed indgår i IoT-økosystemet.

Desværre bygger langt fra alle IoT-enheder på standarder, og sikkerheden er også vidt forskellig på de mange milliarder enheder.

“Det er et flygtigt, fragmenteret og eksperimenterende økosystem. Derfor er det også meget sårbart over for cybertrusler. En succesfuld implementering og udbredelse af IoT-teknlogier vil afhænge af, at man kan stole på enhederne og den underliggende infrastruktur,” skriver ABI Research.

Læs også: Alvorlig sårbarhed i populære fitness-armbånd: Dybt personlige data kunne opsnappes

Michela Menting uddyber, hvad udfordringen er:

“Uden den tillid kan IoT-udbredelsen ende katastrofalt. Og ikke bare i økonomisk forstand. Hvis kritiske enheder som connectede biler eller sundhedsudstyr fejler, kan det have livsfarlige konsekvenser.”

“Standarder kan og vil spille en afgørende rolle i at etablere denne tillid. Særligt kan sikkerhedsstandarder være fundament for, at man kan bygge robuste IoT-enheder, som man kan stole på, både ud fra et digitalt og fysisk sikkerhedsperspektiv,” lyder kommentaren fra Michela Menting.

ABI Research-chefen forklarer, at standardiserings-arbejdet allerede er i gang, men at udfordringen er, at det skal kunne følge med den generelle IoT-bølge, der allerede ruller med fuld kraft.

Derfor opfordrer hun også endnu flere aktører i industrien til at bakke op og hjælpe til med arbejdet.

“Udviklingen af guidelines og standarder på IoT-sikkerhedsområdet er er krtisk for at sikre tilliden til IoT, og stakeholdere vil have stor gavn af at engagere sig i sådanne tiltag, da de kan være med til at forme IoT-økosystem i mange år frem.”

Læs også:

Alvorlig sårbarhed i populære fitness-armbånd: Dybt personlige data kunne opsnappes

Nu boomer salget: Derfor sælges der pludselig ekstremt mange bluetooth-headsets

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse