Salget af pc-skærme dykker voldsomt: Her er de nye salgstal fra Dell, HP, Lenovo, Samsung og LG

Der bliver solgt færre og færre pc-skærme, og langt de fleste producenter mærker konsekvenserne på den hårde måde i øjeblikket.

Artikel top billede

Det er ikke kun pc’er, der sælges færre af i disse år - også salget af computer-skærme falder ikke overaskende.

Ifølge en ny IDC-opgørelse blev der i andet kvartal i år sendt 28,5 millioner pc-skærme ud på markedet fra producenterne.

Det er et fald på 6,4 procent i forhold til samme kvartal sidste år.

Analysefirmaet venter, at tilbagegangen vil fortsætte i andet halvår 2017, men dog kun med et fald på 1,7 procent.

Læs også: Pc-salget er faldet 11. kvartaler i træk: Mangel på komponenter giver høje priser og færre kunder

For hele 2017 er det vurderingen, at der vil blive sendt 117 millioner skærme ud på markedet. Det antal skærme vil i 2020 være faldet til under 112 millioner om året.

"IDC forventer, at det globale marked for pc-skærme vil fortsætte med at skrumpe med omkring to procent om året fra 2018 til 2020,” skriver IDC i analysen.

Dell klarer sig bedst

Dell er ifølge IDC verdens største producent af pc-skærme i andet kvartal i år med en markedsandel på 19,5 procent, og det er også Dell, der har mest vækst med en stigning på 6,6 procent i forhold til samme kvartal sidste år.

Dell er samtidig den eneste af de fem største spillere på markedet, der ikke går tilbage i antal enheder i kvartalet.

HP ligger på andenpladsen med en markedsandel på 13,9 procent, mens Lenovo har 9,9 procent af markedet.

De mest almindelige skærmstørrelser er i dag 21,5 tommer og 19,5 tommer - de to typer skærme står for henholdsvis 22,2 procent og 11,6 procent af de nye skærme, der blev sendt afsted fra producenternes fabrikker i årets andet kvartal.

Her kan du se, hvordan de fem største producenter klarede sig i årets andet kvartal:

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S