Salget af pc-skærme dykker voldsomt: Her er de nye salgstal fra Dell, HP, Lenovo, Samsung og LG

Der bliver solgt færre og færre pc-skærme, og langt de fleste producenter mærker konsekvenserne på den hårde måde i øjeblikket.

Artikel top billede

Det er ikke kun pc’er, der sælges færre af i disse år - også salget af computer-skærme falder ikke overaskende.

Ifølge en ny IDC-opgørelse blev der i andet kvartal i år sendt 28,5 millioner pc-skærme ud på markedet fra producenterne.

Det er et fald på 6,4 procent i forhold til samme kvartal sidste år.

Analysefirmaet venter, at tilbagegangen vil fortsætte i andet halvår 2017, men dog kun med et fald på 1,7 procent.

Læs også: Pc-salget er faldet 11. kvartaler i træk: Mangel på komponenter giver høje priser og færre kunder

For hele 2017 er det vurderingen, at der vil blive sendt 117 millioner skærme ud på markedet. Det antal skærme vil i 2020 være faldet til under 112 millioner om året.

"IDC forventer, at det globale marked for pc-skærme vil fortsætte med at skrumpe med omkring to procent om året fra 2018 til 2020,” skriver IDC i analysen.

Dell klarer sig bedst

Dell er ifølge IDC verdens største producent af pc-skærme i andet kvartal i år med en markedsandel på 19,5 procent, og det er også Dell, der har mest vækst med en stigning på 6,6 procent i forhold til samme kvartal sidste år.

Dell er samtidig den eneste af de fem største spillere på markedet, der ikke går tilbage i antal enheder i kvartalet.

HP ligger på andenpladsen med en markedsandel på 13,9 procent, mens Lenovo har 9,9 procent af markedet.

De mest almindelige skærmstørrelser er i dag 21,5 tommer og 19,5 tommer - de to typer skærme står for henholdsvis 22,2 procent og 11,6 procent af de nye skærme, der blev sendt afsted fra producenternes fabrikker i årets andet kvartal.

Her kan du se, hvordan de fem største producenter klarede sig i årets andet kvartal:

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S