Hackere brugte CCleaner til at bryde ind hos store it-firmaer: Her er listen over de ramte virksomheder

Det kendte gratis-program CCleaner har været hacket og inficeret med malware i ugevis. Hackerne brugte programmet til at infiltrere computere hos blandt andet VMware, Microsoft og Cisco.

Artikel top billede

Hackerangrebet på den kendte computerprogram CCleaner var tilsyneladende langt værre en først antaget.

Som Computerworld torsdag kunne fortælle, har hackerne brugt en kompromitteret version af CCleaner til at installere bagdøre på 20 computere hos store it-selskaber, og ifølge en logfil fra en af hackernes command-and-control-servere drejer det sig om de helt store virksomheder.

Det er Ciscos sikkerhedsenhed, Talos, der har fundet logfilen, der viser, at hackerne er trængt ind hos blandt andet VMware, Cisco selv, Sony og Microsoft.

Du kan se listen på billedet herunder.

Virksomheder var det virkelige mål

Talos’ fund tyder på, at angrebet snarere var målrettet virksomhederne end de private brugere af mere end 700.000 ramte maskiner, der også har installeret den malware-inficerede version af CCleaner.

Der er tale om version 5.33.6162 til 32-bit Windows-maskiner og en udgave af CCleaner Cloud.

Hackerne havde adgang til virksomhedernes computere fra 12. til 16. september. Der er endnu ikke rapporteret om nogen skader som følge af angrebet.

Læs også: Kendt gratis computerprogram hacket: Vær forsigtig hvis du bruger CCleaner

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos