Hackere brugte CCleaner til at bryde ind hos store it-firmaer: Her er listen over de ramte virksomheder

Det kendte gratis-program CCleaner har været hacket og inficeret med malware i ugevis. Hackerne brugte programmet til at infiltrere computere hos blandt andet VMware, Microsoft og Cisco.

Artikel top billede

Hackerangrebet på den kendte computerprogram CCleaner var tilsyneladende langt værre en først antaget.

Som Computerworld torsdag kunne fortælle, har hackerne brugt en kompromitteret version af CCleaner til at installere bagdøre på 20 computere hos store it-selskaber, og ifølge en logfil fra en af hackernes command-and-control-servere drejer det sig om de helt store virksomheder.

Det er Ciscos sikkerhedsenhed, Talos, der har fundet logfilen, der viser, at hackerne er trængt ind hos blandt andet VMware, Cisco selv, Sony og Microsoft.

Du kan se listen på billedet herunder.

Virksomheder var det virkelige mål

Talos’ fund tyder på, at angrebet snarere var målrettet virksomhederne end de private brugere af mere end 700.000 ramte maskiner, der også har installeret den malware-inficerede version af CCleaner.

Der er tale om version 5.33.6162 til 32-bit Windows-maskiner og en udgave af CCleaner Cloud.

Hackerne havde adgang til virksomhedernes computere fra 12. til 16. september. Der er endnu ikke rapporteret om nogen skader som følge af angrebet.

Læs også: Kendt gratis computerprogram hacket: Vær forsigtig hvis du bruger CCleaner

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS