London forbyder Uber: Tilladelse udløber 30. september og bliver ikke fornyet

Uber har fået afslag på en ny tilladelse til at operere i London. Den nuværende tilladelse udløber 30. september.

Artikel top billede

De omkring 40.000 Uber-chauffører, der kører i London, skal sandsynligvis til at finde sig et andet arbejde.

Uber får nemlig ikke fornyet sin tilladelse til at køre i byen, og dermed bliver Uber forbudt i den engelske hovedstad per 30. september.

Londons transportmyndigheder begrunder blandt andet beslutningen med, at Uber ikke lever op til sit ansvar for at gennemføre baggrundstjek af chaufførerne, og Londons borgmester, Sadiq Khan, er tilfreds med beslutningen.

”Alle virksomheder skal spille efter reglerne og leve op til vores høje standarder. Især når det gælder kundernes sikkerhed. En innovativ tjeneste må ikke fungere på bekostning af tryghed og sikkerhed,” siger han til The Guardian.

Tre uger til at anke

Uber har 21 dage til at anke beslutningen, og Uber-chaufførerne må gerne fortsætte med at køre, mens den proces står på.

Og ifølge Uber vil man anke med det samme.

”Dette viser, at London ikke er åben for innovative virksomheder. De 3,5 millioner London-borgere bruger vores app, og de mere end 40.000 chauffører, der lever af Uber, bliver rystede over dette her. For at forsvare chaufførernes levebrød og kundernes forbrugerrettigheder, vil vi anke beslutningen øjeblikkeligt,” hedder det i en pressemeddelelse fra Uber.

Uber har i London – ligesom i mange andre byer og lande – haft løbende konflikter med både fagforeninger og myndigheder.

Senest er Uber blevet mødt med et krav om milliarderstatning fra Google.

Læs også: Google kræver 16 milliarder kroner i erstatning fra Uber for stjålne forretningshemmelighed

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S