London forbyder Uber: Tilladelse udløber 30. september og bliver ikke fornyet

Uber har fået afslag på en ny tilladelse til at operere i London. Den nuværende tilladelse udløber 30. september.

Artikel top billede

De omkring 40.000 Uber-chauffører, der kører i London, skal sandsynligvis til at finde sig et andet arbejde.

Uber får nemlig ikke fornyet sin tilladelse til at køre i byen, og dermed bliver Uber forbudt i den engelske hovedstad per 30. september.

Londons transportmyndigheder begrunder blandt andet beslutningen med, at Uber ikke lever op til sit ansvar for at gennemføre baggrundstjek af chaufførerne, og Londons borgmester, Sadiq Khan, er tilfreds med beslutningen.

”Alle virksomheder skal spille efter reglerne og leve op til vores høje standarder. Især når det gælder kundernes sikkerhed. En innovativ tjeneste må ikke fungere på bekostning af tryghed og sikkerhed,” siger han til The Guardian.

Tre uger til at anke

Uber har 21 dage til at anke beslutningen, og Uber-chaufførerne må gerne fortsætte med at køre, mens den proces står på.

Og ifølge Uber vil man anke med det samme.

”Dette viser, at London ikke er åben for innovative virksomheder. De 3,5 millioner London-borgere bruger vores app, og de mere end 40.000 chauffører, der lever af Uber, bliver rystede over dette her. For at forsvare chaufførernes levebrød og kundernes forbrugerrettigheder, vil vi anke beslutningen øjeblikkeligt,” hedder det i en pressemeddelelse fra Uber.

Uber har i London – ligesom i mange andre byer og lande – haft løbende konflikter med både fagforeninger og myndigheder.

Senest er Uber blevet mødt med et krav om milliarderstatning fra Google.

Læs også: Google kræver 16 milliarder kroner i erstatning fra Uber for stjålne forretningshemmelighed

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S