London forbyder Uber: Tilladelse udløber 30. september og bliver ikke fornyet

Uber har fået afslag på en ny tilladelse til at operere i London. Den nuværende tilladelse udløber 30. september.

Artikel top billede

De omkring 40.000 Uber-chauffører, der kører i London, skal sandsynligvis til at finde sig et andet arbejde.

Uber får nemlig ikke fornyet sin tilladelse til at køre i byen, og dermed bliver Uber forbudt i den engelske hovedstad per 30. september.

Londons transportmyndigheder begrunder blandt andet beslutningen med, at Uber ikke lever op til sit ansvar for at gennemføre baggrundstjek af chaufførerne, og Londons borgmester, Sadiq Khan, er tilfreds med beslutningen.

”Alle virksomheder skal spille efter reglerne og leve op til vores høje standarder. Især når det gælder kundernes sikkerhed. En innovativ tjeneste må ikke fungere på bekostning af tryghed og sikkerhed,” siger han til The Guardian.

Tre uger til at anke

Uber har 21 dage til at anke beslutningen, og Uber-chaufførerne må gerne fortsætte med at køre, mens den proces står på.

Og ifølge Uber vil man anke med det samme.

”Dette viser, at London ikke er åben for innovative virksomheder. De 3,5 millioner London-borgere bruger vores app, og de mere end 40.000 chauffører, der lever af Uber, bliver rystede over dette her. For at forsvare chaufførernes levebrød og kundernes forbrugerrettigheder, vil vi anke beslutningen øjeblikkeligt,” hedder det i en pressemeddelelse fra Uber.

Uber har i London – ligesom i mange andre byer og lande – haft løbende konflikter med både fagforeninger og myndigheder.

Senest er Uber blevet mødt med et krav om milliarderstatning fra Google.

Læs også: Google kræver 16 milliarder kroner i erstatning fra Uber for stjålne forretningshemmelighed

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics