London forbyder Uber: Tilladelse udløber 30. september og bliver ikke fornyet

Uber har fået afslag på en ny tilladelse til at operere i London. Den nuværende tilladelse udløber 30. september.

Artikel top billede

De omkring 40.000 Uber-chauffører, der kører i London, skal sandsynligvis til at finde sig et andet arbejde.

Uber får nemlig ikke fornyet sin tilladelse til at køre i byen, og dermed bliver Uber forbudt i den engelske hovedstad per 30. september.

Londons transportmyndigheder begrunder blandt andet beslutningen med, at Uber ikke lever op til sit ansvar for at gennemføre baggrundstjek af chaufførerne, og Londons borgmester, Sadiq Khan, er tilfreds med beslutningen.

”Alle virksomheder skal spille efter reglerne og leve op til vores høje standarder. Især når det gælder kundernes sikkerhed. En innovativ tjeneste må ikke fungere på bekostning af tryghed og sikkerhed,” siger han til The Guardian.

Tre uger til at anke

Uber har 21 dage til at anke beslutningen, og Uber-chaufførerne må gerne fortsætte med at køre, mens den proces står på.

Og ifølge Uber vil man anke med det samme.

”Dette viser, at London ikke er åben for innovative virksomheder. De 3,5 millioner London-borgere bruger vores app, og de mere end 40.000 chauffører, der lever af Uber, bliver rystede over dette her. For at forsvare chaufførernes levebrød og kundernes forbrugerrettigheder, vil vi anke beslutningen øjeblikkeligt,” hedder det i en pressemeddelelse fra Uber.

Uber har i London – ligesom i mange andre byer og lande – haft løbende konflikter med både fagforeninger og myndigheder.

Senest er Uber blevet mødt med et krav om milliarderstatning fra Google.

Læs også: Google kræver 16 milliarder kroner i erstatning fra Uber for stjålne forretningshemmelighed

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S