Kameraeksperter: Det bedste mobilkamera nogensinde sidder i de nye iPhones

De uafhængige og anerkendte kameraeksperter hos DxOMark har testet de nye iPhone 8 og 8 Plus og er ikke i tvivl: Apples nye telefoner er udstyret med de bedste mobilkameraer nogensinde.

Artikel top billede

Når en smartphone præsenteres, kaster producenten rundt med floskler og superlativer.

Hurtigste processor, skarpeste skærm, bedste kamera.

Det samme skete ved Apples seneste lancering af selskabets nye iPhones, og det virker til, at Apple har ret på det sidste punkt.

DxOMark, en uafhængig samling af kameraeksperter, har testet de to nye iPhone 8-telefoner (8 og 8 plus) og fundet frem til, at det er de bedste kameraer nogensinde i en smartphone (score: 92 og 94).

(Opdatering: DxO Mark har nu placeret Samsung Note 8 på den samme score (94) og Pixel 2 og Pixel 2 Xl på en højere score (98))

Dermed bliver HTC og Google slået af pinden. De har ellers haft kronen med Google Pixel og HTC U11 (score: 90).

Det er særligt de to nye iPhones HDR-evner, der trækker op, ligesom kameraet er bedre til at fastholde detaljer i lyse og mørke områder end sidste års iPhone 7 og 7 Plus.

Og så skulle Apples “portræt”-funktion, hvor kameraet laver en falsk udtværing af baggrunden via software for at efterligne et spejlreflekskamera, være det bedste på markedet lige nu.

Men...

DxOMarks liste er dog ikke fuldendt.

DxOMark valgte for nyligt at ændre på metoden, som selskabet anvender til at teste kameraerne. Derfor er der en række smartphones, som ikke længere er på listen. Det gælder eksempelvis Samsungs S8-telefoner og den endnu bedre Note 8.

Man må dog formode, at Apples placering stadig er relativt retvisende, når iPhone 8 og 8 Plus slår Google Pixel og HTC U11, der før var de bedste kameramobiler.

Dog er både Huawei og Google på vej med nye smartphones, som forventes at have bedre kameraer end sidste års modeller.

Derfor kan Apples position som producent af verdens bedste mobilkamera være talte.

Omvendt har DxOMark endnu ikke testet Apples iPhone X, der først udkommer til november, og som har et højere blændetal end iPhone 8 og 8 Plus.

Læs også: En iPhone til 10.000 kroner? Skal du købe? Eller spare pengene?

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS