Kameraeksperter: Det bedste mobilkamera nogensinde sidder i de nye iPhones

De uafhængige og anerkendte kameraeksperter hos DxOMark har testet de nye iPhone 8 og 8 Plus og er ikke i tvivl: Apples nye telefoner er udstyret med de bedste mobilkameraer nogensinde.

Artikel top billede

Når en smartphone præsenteres, kaster producenten rundt med floskler og superlativer.

Hurtigste processor, skarpeste skærm, bedste kamera.

Det samme skete ved Apples seneste lancering af selskabets nye iPhones, og det virker til, at Apple har ret på det sidste punkt.

DxOMark, en uafhængig samling af kameraeksperter, har testet de to nye iPhone 8-telefoner (8 og 8 plus) og fundet frem til, at det er de bedste kameraer nogensinde i en smartphone (score: 92 og 94).

(Opdatering: DxO Mark har nu placeret Samsung Note 8 på den samme score (94) og Pixel 2 og Pixel 2 Xl på en højere score (98))

Dermed bliver HTC og Google slået af pinden. De har ellers haft kronen med Google Pixel og HTC U11 (score: 90).

Det er særligt de to nye iPhones HDR-evner, der trækker op, ligesom kameraet er bedre til at fastholde detaljer i lyse og mørke områder end sidste års iPhone 7 og 7 Plus.

Og så skulle Apples “portræt”-funktion, hvor kameraet laver en falsk udtværing af baggrunden via software for at efterligne et spejlreflekskamera, være det bedste på markedet lige nu.

Men...

DxOMarks liste er dog ikke fuldendt.

DxOMark valgte for nyligt at ændre på metoden, som selskabet anvender til at teste kameraerne. Derfor er der en række smartphones, som ikke længere er på listen. Det gælder eksempelvis Samsungs S8-telefoner og den endnu bedre Note 8.

Man må dog formode, at Apples placering stadig er relativt retvisende, når iPhone 8 og 8 Plus slår Google Pixel og HTC U11, der før var de bedste kameramobiler.

Dog er både Huawei og Google på vej med nye smartphones, som forventes at have bedre kameraer end sidste års modeller.

Derfor kan Apples position som producent af verdens bedste mobilkamera være talte.

Omvendt har DxOMark endnu ikke testet Apples iPhone X, der først udkommer til november, og som har et højere blændetal end iPhone 8 og 8 Plus.

Læs også: En iPhone til 10.000 kroner? Skal du købe? Eller spare pengene?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

SOS International

License & Vendor Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)