Hver tredje danske virksomhed ramt af hackerangreb eller virus på et år

Landets virksomheder er i stigende grad under digitalt angreb udefra. Hver tredje virksomhed svarer i en ny undersøgelse, at de inden for det seneste år er blevet ramt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

En ud af tre af de danske virksomheder er over det seneste år blevet ramt af et digitalt angreb i form af et hackerangreb eller en computervirus.

Sådan lyder en af konklusionerne på en ny undersøgelse, der er udarbejdet af Dansk Industri (DI). 

Brancheorganisationen har spurgt sine medlemsvirksomheder og har 600 virksomheder svaret.

Af de 600 hundrede har hver tredje altså oplevet at blive udsat for et angreb.

Svarene afslører, at angriberne også har haft held med at få nogle slag ind på kroppen af de danske virksomheder. 

Læs mere om cyberangreb her: NATO efter Petya: Cyberangreb kan betragtes som en krigshandling

Således konkluderer undersøgelsen, at angrebene for 11 procent af de adspurgte virksomheder har ført til et "betydelige økonomisk tab".

Virksomhederne i arbejdstøjet

I den seneste tid har man set, hvordan udenlandske it-kriminelle har haft held med at fælde selv de største danske virksomheder.

Senest så man det, da A.P Møller-Mærsk blev udsat for et alvorligt angreb, der satte et af dansk erhvervslivs falgskibe under alvorligt pres. 

Læs mere om det her: Milliardregning til Mærsk: Cyberangreb koster Mærsk op mod to milliarder kroner

De seneste års øgede fokus på de digitale angreb har i følge undersøgelsen fået de danske virksomheder til at trække i sikkerhedstøjet.

71 procent af de medlemsvirksomheder, der har svaret i undersøgelsen, beretter, at de har sat flere midler af til at øge it-sikkerheden.

Behov for nye initiativer

Hos Dansk Industri, der står bag undersøgelsen, mener man, at regeringen bør iværksætte en række nye initiativer som reaktion på, at de danske virksomheder i højere grad end nogensinde før er udsat for digitale trusler. 

Der skal ifølge brancheorganisationen sættes flere midler af til it-sikkerhed, og regeringen skal lægge pres på for, at der indgås en international konvention på området.

Derudover anbefaler Dansk Industri, at der afsættes 30 millioner kroner til blandt andet politiets efterforskning af cyberkriminalitet. 

"Borgeres og virksomheders digitale sikkerhed skal styrkes fra myndighedernes side. Når kriminaliteten i stigende grad bliver digital, må virksomhederne også kunne forvente, at politiet følger op med retsbeskyttelse, håndhævelse og bekæmpelse i den digitale verden," siger Adam Lebech, der er branchedirektør i DI digital.

Læs mere om truslen her: Hackerne i kæmpe-offensiv: Antallet af ransomware-angreb eksploderer

KMD A/S

Project Director

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Internal Account Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S