Hver tredje danske virksomhed ramt af hackerangreb eller virus på et år

Landets virksomheder er i stigende grad under digitalt angreb udefra. Hver tredje virksomhed svarer i en ny undersøgelse, at de inden for det seneste år er blevet ramt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

En ud af tre af de danske virksomheder er over det seneste år blevet ramt af et digitalt angreb i form af et hackerangreb eller en computervirus.

Sådan lyder en af konklusionerne på en ny undersøgelse, der er udarbejdet af Dansk Industri (DI). 

Brancheorganisationen har spurgt sine medlemsvirksomheder og har 600 virksomheder svaret.

Af de 600 hundrede har hver tredje altså oplevet at blive udsat for et angreb.

Svarene afslører, at angriberne også har haft held med at få nogle slag ind på kroppen af de danske virksomheder. 

Læs mere om cyberangreb her: NATO efter Petya: Cyberangreb kan betragtes som en krigshandling

Således konkluderer undersøgelsen, at angrebene for 11 procent af de adspurgte virksomheder har ført til et "betydelige økonomisk tab".

Virksomhederne i arbejdstøjet

I den seneste tid har man set, hvordan udenlandske it-kriminelle har haft held med at fælde selv de største danske virksomheder.

Senest så man det, da A.P Møller-Mærsk blev udsat for et alvorligt angreb, der satte et af dansk erhvervslivs falgskibe under alvorligt pres. 

Læs mere om det her: Milliardregning til Mærsk: Cyberangreb koster Mærsk op mod to milliarder kroner

De seneste års øgede fokus på de digitale angreb har i følge undersøgelsen fået de danske virksomheder til at trække i sikkerhedstøjet.

71 procent af de medlemsvirksomheder, der har svaret i undersøgelsen, beretter, at de har sat flere midler af til at øge it-sikkerheden.

Behov for nye initiativer

Hos Dansk Industri, der står bag undersøgelsen, mener man, at regeringen bør iværksætte en række nye initiativer som reaktion på, at de danske virksomheder i højere grad end nogensinde før er udsat for digitale trusler. 

Der skal ifølge brancheorganisationen sættes flere midler af til it-sikkerhed, og regeringen skal lægge pres på for, at der indgås en international konvention på området.

Derudover anbefaler Dansk Industri, at der afsættes 30 millioner kroner til blandt andet politiets efterforskning af cyberkriminalitet. 

"Borgeres og virksomheders digitale sikkerhed skal styrkes fra myndighedernes side. Når kriminaliteten i stigende grad bliver digital, må virksomhederne også kunne forvente, at politiet følger op med retsbeskyttelse, håndhævelse og bekæmpelse i den digitale verden," siger Adam Lebech, der er branchedirektør i DI digital.

Læs mere om truslen her: Hackerne i kæmpe-offensiv: Antallet af ransomware-angreb eksploderer

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job