Intel klar med Coffee Lake-processorer til din pc: Flere kerner over hele linjen

Intel er nu klar med den næste række af nye processorer til skrivebords-computeren, og der er flere kerner i langt de fleste modeller

Artikel top billede

Verdens største producent af de klassiske computer-processorer er nu klar med den næste række af desktop-processorer under navnet Coffee Lake.

Intel havde allerede annonceret nye 8 gen-processorer til bærbare computere, hvilket du kan læse mere om her, men denne gang er der kun tale om ny silicium-chips til de tungere skrivebordscomputere.

Flere kerner

Den største forskel fra den nu ældre Kaby Lake-generation er antallet af kerner.

De billige Core i3-processorer er nu alle udstyret med fire kerner (op fra to), Core i5 har seks (op fra fire) og alle Core i7 har nu seks kerner med hyper-threading.

Intel selv lover, at de nye Coffee Lake-processorer er godt 30 procent hurtigere end den foregående generation og op imod 65 procent hurtigere end en tre år gammel computer målt på opgaver som videoredigering.

Intel kalder også sin seneste i7-8700K-serie for den bedste “gaming-processor” nogensinde.

Stigningen i antal kerner er et tydeligt modsvar til AMD’s Ryzen-processorer. Blandt andet var Ryzen 3 bedre end Intel i3-processorer på multicore-tests alene fordi der var flere kerner til at arbejde.

Ifølge AnandTech ser Intels udvalg af 8. Gen-processorer således ud:

i3-8100, 4-kerner / 4 tråde, 3.6GHz
i3-8350K, 4-kerner / 4 tråde, 4.0GHz
i5-8400, 6 kerner/ seks tråde, 2.8GHz (boost: 4.0GHz)
i5-8600K, 6 kerner / 6 tråde, 3.6GHz (boost : 4.4GHz)
i7-8700, 6 kerner / 12 tråde, 3.2GHz (boost: 4.6GHz)
i7-8700K with six cores / 12 threads, 3.8GHz (boost : 4.7GHz)

Skal det være vildere end det, må du ud og erhverve dig Intels Core i9 eller X-processorer, som byder på vildere ydeevne og en langt højere pris.

Du skal også erhverve dig et nyt bundkort til de nye processorer, der benytter sig af Z370-chipsættet.

14++nm

Intel lancerede sine seneste ottendegeneration-processorer til bærbare computere under navnet Kaby Lake R (R for Refresh) bygget på Intels 14+nm arkitektur.

De nye Coffee Lake-processorer er et skridt længere fremme og bygget på 14++nm-arkitektur, men det er ikke helt, hvad Intel lovede os alle tidligere.

Intel udgiver senere endnu en omgang ottendegeneration-processorer, der vil blive kaldt Cannon Lake, der benytter den langt bedre 10nm-arkitektur, men hvornår og hvorledes er endnu uvist.

De nye ottendegeneration-processorer til desktop-computere udkommer d. 5 oktober.

Læs også: Oversigt: Intels nyeste processorer gør din næste computer rasende hurtig

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S