5.000 Amazon-ansatte arbejder udelukkende på Amazons ambitiøse tale-projekt

Amazon satser stort på Alexa. I øjeblikket er der 5.000, der arbejder på projektet og hundredvis af åbne stillinger.

Artikel top billede

5.000 medarbejdere.

Så mange Amazon-folk arbejder i øjeblikket på at udvikle Amazons intelligente assistent Alexa.

Det afslørede David Limp, der chef for tjenester og enheder hos Amazon, for nylig ifølge det amerikanske erhvervsmedie QZ.

Fem-doblet medarbejderstab

Dermed er antallet af medarbejdere på projektet blevet fem-doblet siden sommeren 2016, hvor Amazons administrerende direktør Jeff Beezos oplyste, at der på daværende tidspunkt var 1.000 ansatte, der arbejdede på Alexa.

Det er dog blot en brøkdel af Amazons samlede medarbejderstab på 382.400, hvor en ikke ubetydelig del dog arbejder med lager- og logistik.

Overført til danske forhold er Amazons Alexa-hold betydeligt større end Danmarks næststørste it-virksomhed KMD, der har lige knap 3.000 ansatte.

Læs også: De 30 største danske it-virksomheder: Her er antallet af ansatte - og hvor mange penge, der bruges på løn

400 ledige job

Ifølge QZ har Amazon desuden i øjeblikket over 400 jobopslag, der drejer sig om stillinger der stillinger der relaterer sig til Alexa.

Der er så ledes ingen tvivl om, at Amazon satser stort på, at digitale stemmestyrede assistenter bliver den næste store platform.

Så sent som i sidste uge afslørede Amazon således to nye Echo-højttalere, der er udstyret med Alexa, hvor af den billigste koster blot 99 dollar - knap 630 kroner.

Læs også: Test: Amazon Alexa er en nem genvej til det smarte hjem, du drømmer om

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS