Dansk Uber-chef undrer sig over dansk taxilov: "Det største problem er ikke Uber, men Danmark"

I vinter blev kørselstjenesten Uber skubbet ud af Danmark i forbindelse med den kommende taxilov. Og netop kravende i taxiloven undrer dansk uberchef

Artikel top billede

Uber blev kørt af banen i vinters og forlod Danmark, efter en ny politisk aftale der her efter Folketingets åbning vil blive til den ny taxilov.

Den nye taxilov vil kræve, at alle biler - også Ubers - skal være udstyret med sædefølere, taxameter og andet udstyr, der bringer det op på niveau med taxier, for de kan godkendes til taxikørsel.

Men en af de danske Uberchefer undrer sig over aftalen.

Det skriver Børsen.

"Det er fjollet at tale om sædefølere og taxametre, når de mobiltelefoner, som vi alle har, vil kunne opfylde alle behov for dokumentation. Mobilens registreringer er rent teknologisk set mindst lige så godt som det, der er på vej til at blive vedtaget,” siger Steffen Grarup, dansk udviklingsdirektør, til Børsen.

Læs også: Uber lukker i Danmark, men aarhusiansk it-afdeling overlever

"I mine øjne er det største problem ikke Ubers. Det er Danmarks. Uber kører jo bare uden om Danmark. Selvfølgelig skal der stilles krav og forhandles fornuftige rammer på plads. Men at blokere teknologi har aldrig nogensinde virket. Uanset hvad Danmark er på vej til at vedtage, så er jeg overbevist om, at teknologien vil vinde i længden."

Han fortæller også, at skatteoplysninger sagtens kan hentes ud af systemet, og at det bare kræver, at man sætter sig ned og forhandler sig til en løsning, alle kan være enige om.

Den nye taxilov er en liberalisering af den gamle taxilov, og betyder, at kommuner ikke længere skal give tilladelse til taxa-firmaer. Tilladelsen hentes alene hos Trafikstyrelsen. Det giver taxa-kørere mere frihed til at køre frit, hvor han vil og ikke kun inden for kommunegrænserne.

Den nye taxilov indfases over tre år. Trafikstyrelsen kan hvert år udstede 500 tilladelser, og efter tre år fjernes antalsbegrænsningen fuldstændig.

Læs også: Den danske taxibranche jubler over Uber-lukning - men betyder det nu, at al innovationen stopper?

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS