Så er det officielt: Microsoft dropper at udvikle mere på Windows 10 Mobile - det er helt slut

Microsoft har nu officielt meldt ud, at den videre udvikling af Windows 10 Mobile er slut.

Artikel top billede

Du ved det, vi ved det, selv de største fans ved det godt inderst inde, og nu er Microsoft også selv ude og sige det:

Windows som smartphone-styresystem er dødt.

For de fleste kommer det næppe som en overraskelse.

Microsoft selv har ikke lanceret en ny Windows 10-telefon siden Lumia 950 og 950XL tilbage i 2015, og virksomheden stoppede produktionen af Lumia-telefoner i vinter.

Selv HP har meldt ud, at der ikke kommer flere Elite X3-telefoner i fremtiden: Det sidste søm banket i Windows 10 Mobile-kisten: HP dropper al Windows Phone-udvikling

Og nu har Microsoft selv meldt det ud: Microsofts Joe Belfiore, tidligere device- og Windows 10 Mobile-chef, har meldt ud på Twitter, at platformen stadig vil modtage sikkerhedsopdateringer, men at der ikke længere udvikles på nye funktioner.

Det har længe været tydeligt, at der ikke har været fokus på Windows 10 Mobile hos de redmonske udviklere. Sidste år skar Microsoft tusindvis af jobs af sin mobildivision og nedskrev sit Nokia-opkøb med flere milliarder kroner.

Ved dette års build blev Windows-telefoner knap nok nævnt: Er dette Microsofts mobilstrategi? Dropper Windows 10-telefoner og forbedrer i stedet iPhones og Android

Selv Joe Belfiore og Bill Gates har for længe siden skiftet til Android fremfor Windows-telefoner.

Mangel på apps

Det største problem for Microsoft var den evige mangel på apps - eller i hvert fald kvalitetapps - i app storen på Windows-mobiler.

Og lykkedes det endelig Microsoft at lokke selskaber til at udvikle apps til platformen, blev de ofte glemt eller nedprioriteret i flere måneder. Det gælder eksempelvis med Spotify-appen, hvor funktioner ofte først kom et halvt år efter iOS og Android.

Ifølge Belfiores tweets prøvede Microsoft at betale sig fra udviklingen af apps, men lige lidt hjalp det: Der var ganske enkelt for få brugere til, at det skabte interesse hos udviklerne.

Det danske nådestød kom, da Danske Bank meldte ud, at MobilePay inden længe ikke længere ville fungere på Windows 10 Mobile: Danske Bank dropper MobilePay til Windows: Lægges nu i graven.

Microsoft har dog indset nu, at en mobilplatform er ligegyldig for virksomhedens succes.

I stedet udkommer Microsoft nu med apps til iOS og Android, og de fleste af Microsofts tjenester fungerer på tværs af alle platforme.

Læs også: Microsoft lukker og slukker for Skype på række Windows-enheder

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S