Batterier i splinternye iPhone 8 kan svulme op og ødelægge telefonen

Apple undersøger en række sager om batterier, der svulmer gevaldigt op i helt nye iPhones.

Artikel top billede

Bare få uger efter lanceringen af iPhone 8 undersøger Apple nu det, der ligner et seriøst problem med batterierne i de nye iPhones.

Siden lanceringen af de nye telefoner har brugere rapporteret om, at batterierne i iPhone 8 Plus svulmer op i en sådan grad, at telefonens frontparti river sig løs.

Det første offentligt kendte tilfælde var i Taiwan, og siden har iPhone-brugere i Canada, Kina, Japan og Grækenland fortalt om samme problem.

Sam Jaffe er analytiker i batteri-industrien, og han siger til The Verge, at batterier som regel svulmer op, når deres levetid er ved at løbe ud.

”Det er meget usædvanligt for et helt nyt batteri, og det leder tankerne hen på, om der måske er noget helt fundamentalt galt med iPhone-batterierne.”

Apple er i gang med at undersøge problemet, der indtil videre kun er set i meget få tilfælde.

Samsung måtte sidste år tilbagekalde og droppe sin flagskibs-telefon, Galaxy Note 7, fordi batterierne svulmede op og gik i brand.

Læs også:  Har fundet forklaringen: Derfor brød batterier Galaxy Note 7 i brand

Læses lige nu

    Annonce

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S