Opråb fra dansk tele-topchef: Sats på det mobile bredbånd frem for dyre kabler

Det er forbundet med høje omkostninger at sikre alle danskere hurtigt bredbånd via kabler, så Danmark skal i langt højere satse på mobilt bredbånd, mener 3’s administrerende direktør.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Der bliver fokuseret for meget på det kablede bredbånd i debatten om, hvordan man sikrer alle danskere en hurtig bredbåndsforbindelse.

Det mener i hvert fald administrerende direktør i mobilselskabet 3, Morten Christiansen, der i et interview til Business.dk argumenterer for, at man med fordel kan satse mere på mobilmaster til at sikre bredbåndsforbindelsen.

Hans indspark i debatten kommer, mens der netop nu er gang i en ny ansøgningsrunde om penge fra bredbåndspuljen:

Læs også: 72 danske bredbåndsprojekter har netop søgt om penge fra bredbåndspuljen

Morten Christiansen siger til Business.dk, at det nogle steder giver god mening med kabler - eksempelvis i boligblokke, hvor presset på en mobilmast vil være ekstra stort - men at mobilt bredbånd generelt er en mere økonomisk løsning. Ikke mindst når der er begrænsede midler i bredbåndspuljen.

Kan dække tre-fire provinsbyer for det beløb

For de 80 millioner kroner, der sidste år var i spil i bredbåndspuljen, vurderer 3-direktøren, at man ville kunne “dække tre-fire provinsbyer godt og grundigt” med mobilmaster.

“Det er afsindigt dyrt at grave kabler ned, og det virker ikke af debatten, som om politikerne er klar over, at der er to sammenlignelige teknologier - kabler og mobil,” siger Morten Christiansen til Business.dk.

“Samfundsfagligt taler vi helt andre priser på at etablere dækning, hvis man gør det mobilt,” tilføjer han.

Tidligere på ugen udtalte Lars Dittmann, professor på DTU, at vi skal droppe debatten om fiber versus kobber og i stedet fokusere på, hvordan vi med hjælp af mange forskellige teknologier kan sikre danskerne bedre bredbånd.

“At få fiberen helt ind igennem husmuren, er sådan set ligegyldigt. Det handler om at bringe den tættere på brugeren, så vi kan optimere de andre teknologier. Der vil eksempelvis næsten altid være en eller anden form for trådløs teknologi, der vil hjælpe os de sidste meter,” forklarede Lars Dittmann.

Læs mere her:

Klar besked fra dansk bredbånds-professor: Glem diskussionen om fiber versus kobber - det er slet ikke det vigtige

Danskerne kræver bedre mobiltelefoni og bredbånd: Nu retter alle blikket mod kommunerne

Nye trådløse teknologier på vej frem i Danmark: Derfor er der skyhøje forventninger 5G og næste generations WiFi

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S