Opråb fra dansk tele-topchef: Sats på det mobile bredbånd frem for dyre kabler

Det er forbundet med høje omkostninger at sikre alle danskere hurtigt bredbånd via kabler, så Danmark skal i langt højere satse på mobilt bredbånd, mener 3’s administrerende direktør.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Der bliver fokuseret for meget på det kablede bredbånd i debatten om, hvordan man sikrer alle danskere en hurtig bredbåndsforbindelse.

Det mener i hvert fald administrerende direktør i mobilselskabet 3, Morten Christiansen, der i et interview til Business.dk argumenterer for, at man med fordel kan satse mere på mobilmaster til at sikre bredbåndsforbindelsen.

Hans indspark i debatten kommer, mens der netop nu er gang i en ny ansøgningsrunde om penge fra bredbåndspuljen:

Læs også: 72 danske bredbåndsprojekter har netop søgt om penge fra bredbåndspuljen

Morten Christiansen siger til Business.dk, at det nogle steder giver god mening med kabler - eksempelvis i boligblokke, hvor presset på en mobilmast vil være ekstra stort - men at mobilt bredbånd generelt er en mere økonomisk løsning. Ikke mindst når der er begrænsede midler i bredbåndspuljen.

Kan dække tre-fire provinsbyer for det beløb

For de 80 millioner kroner, der sidste år var i spil i bredbåndspuljen, vurderer 3-direktøren, at man ville kunne “dække tre-fire provinsbyer godt og grundigt” med mobilmaster.

“Det er afsindigt dyrt at grave kabler ned, og det virker ikke af debatten, som om politikerne er klar over, at der er to sammenlignelige teknologier - kabler og mobil,” siger Morten Christiansen til Business.dk.

“Samfundsfagligt taler vi helt andre priser på at etablere dækning, hvis man gør det mobilt,” tilføjer han.

Tidligere på ugen udtalte Lars Dittmann, professor på DTU, at vi skal droppe debatten om fiber versus kobber og i stedet fokusere på, hvordan vi med hjælp af mange forskellige teknologier kan sikre danskerne bedre bredbånd.

“At få fiberen helt ind igennem husmuren, er sådan set ligegyldigt. Det handler om at bringe den tættere på brugeren, så vi kan optimere de andre teknologier. Der vil eksempelvis næsten altid være en eller anden form for trådløs teknologi, der vil hjælpe os de sidste meter,” forklarede Lars Dittmann.

Læs mere her:

Klar besked fra dansk bredbånds-professor: Glem diskussionen om fiber versus kobber - det er slet ikke det vigtige

Danskerne kræver bedre mobiltelefoni og bredbånd: Nu retter alle blikket mod kommunerne

Nye trådløse teknologier på vej frem i Danmark: Derfor er der skyhøje forventninger 5G og næste generations WiFi

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S