Københavns Kommune ramt af kæmpe nedbrud: Telefoner og internet er nede

Et stort it-nedbrud har ramt Københavns Kommune, der i øjeblikket har problemer med både hjemmeside og telefoni.

Artikel top billede

Borgerne i hovedstaden kan i øjeblikket ikke komme i kontakt med deres kommune.

Det oplyser Københavns Kommune på Facebook.

“Vi har it-problemer i kommunen, så du kan ikke ringe til os i øjeblikket eller komme på kk.dk. Du kan opleve at hænge i kø uden at komme igennem. Vi arbejder selvfølgelig på sagen. Vi opdaterer her på siden, “ skriver kommunen.

Arbejder på højtryk

Nedbruddet har ramt kommunens hjemmeside, hvor borgerne i øjeblikket mødes med en besked om, at Københavns Kommunes it-system og telefon-system er nede. 

Søren Gregersen, der er pressechef i Københavns Kommunes økonomiforvaltning, forsikrer overfor Ekstra Bladet, at kommunen arbejder på højttryk for at finde en løsning på problemerne. 

"Det er rigtigt, at der er problemer. Vi kan ikke sige så meget mere om det nu andet end, at vi arbejder på højtryk for at løse problemet. Lige nu oplever vi store problemer med især vores telefoner, men vi ved endnu ikke, hvad det skyldes, siger han til Ekstra Bladet.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse