Manglende teleinvesteringer vil give problemer: Udlandet overhaler Danmark

En ny undersøgelse viser, at Danmark bliver overhalet af en lang række lande, hvad angår teleinvesteringer i ny teknologi og bedre dækning

Artikel top billede

Danmark sakker bagud, når det gælder vigtige investeringer i bredbånd- og mobildækning.

Det skriver Finans og refererer til en ny OECD-rapport. Her er Danmark faldet til en 18. Plads med lande som New Zealand, Luxembourg, Norge og Canada i toppen.

I 2011 lå Danmark ellers nummer 8 på listen, men imens den danske telebranche har ligget stabilt på 6-7 milliarder kroner om året på investeringer, har Italien, Slovakiet, Norge og andre investeret massivt. 

Det skræmmer det danske erhvervsliv, som for hvem stabil dækning er livsnødvendigt.

“Virksomhederne har brug for den nyeste og bedste mobil- og bredbåndsteknologi, hvis de skal skabe vækst og innovation i en verden, der bliver mere og mere digital. Hvis andre lande render fra os på teleinfrastrukturen, kan det have konsekvenser for virksomhedernes konkurrenceevne,” siger Poul Noer, chefkonsulent i Dansk Erhverv, til Finans.

Læs også: Nye trådløse teknologier på vej frem i Danmark: Derfor er der skyhøje forventninger 5G og næste generations WiFi

Finansdirektør hos TDC mener, at branchens manglende investeringer sker på grund af den hårde priskrig mellem teleudbyderne, der har hærget de seneste år, ligesom muligheden for at konkurrenter kan ride med på investeringerne.

“Hvis vi eksempelvis opgraderer vores kabel-tv-net eller lægger fibernet, skal konkurrenterne have adgang til infrastrukturen til en relativ billig pris,” siger Stig Pastwa til Finans.

Regeringen vil inden længe præsentere et udspil til et nyt medieforlig, hvis formål er at fremme investeringer hos telebranchen.

Læs også: Efter heftige milliard-investeringer: Nu er der opbrud i den danske fiberbranche

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S