Manglende teleinvesteringer vil give problemer: Udlandet overhaler Danmark

En ny undersøgelse viser, at Danmark bliver overhalet af en lang række lande, hvad angår teleinvesteringer i ny teknologi og bedre dækning

Artikel top billede

Danmark sakker bagud, når det gælder vigtige investeringer i bredbånd- og mobildækning.

Det skriver Finans og refererer til en ny OECD-rapport. Her er Danmark faldet til en 18. Plads med lande som New Zealand, Luxembourg, Norge og Canada i toppen.

I 2011 lå Danmark ellers nummer 8 på listen, men imens den danske telebranche har ligget stabilt på 6-7 milliarder kroner om året på investeringer, har Italien, Slovakiet, Norge og andre investeret massivt. 

Det skræmmer det danske erhvervsliv, som for hvem stabil dækning er livsnødvendigt.

“Virksomhederne har brug for den nyeste og bedste mobil- og bredbåndsteknologi, hvis de skal skabe vækst og innovation i en verden, der bliver mere og mere digital. Hvis andre lande render fra os på teleinfrastrukturen, kan det have konsekvenser for virksomhedernes konkurrenceevne,” siger Poul Noer, chefkonsulent i Dansk Erhverv, til Finans.

Læs også: Nye trådløse teknologier på vej frem i Danmark: Derfor er der skyhøje forventninger 5G og næste generations WiFi

Finansdirektør hos TDC mener, at branchens manglende investeringer sker på grund af den hårde priskrig mellem teleudbyderne, der har hærget de seneste år, ligesom muligheden for at konkurrenter kan ride med på investeringerne.

“Hvis vi eksempelvis opgraderer vores kabel-tv-net eller lægger fibernet, skal konkurrenterne have adgang til infrastrukturen til en relativ billig pris,” siger Stig Pastwa til Finans.

Regeringen vil inden længe præsentere et udspil til et nyt medieforlig, hvis formål er at fremme investeringer hos telebranchen.

Læs også: Efter heftige milliard-investeringer: Nu er der opbrud i den danske fiberbranche

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S