Windows 10-computere med ARM-processorer får vilde batterilevetider - kan køre i flere dage på en opladning

De kommende Windows-computere med ARM-processorer kan vise sig at fungere i flere dage på en enkelt opladning, fortæller Microsoft.

Artikel top billede

Microsoft og computer-producenterne er på vej med ARM-baserede Windows-computere, og det kan betyde markante forbedringer på batteriområdet.

ARM-processorer er den samme type processor, som der sidder i din smartphone eller Android-tablet, og for et år siden indgik Microsoft et samarbejde med Qualcomm, den største producent af ARM-processorer, for at udvikle Windows 10 til ARM.

Ved et stort event i Hong Kong i denne uge fortalte Microsoft og Qualcomm mere om de kommende computere, som blandt andet HP, Lenovo og Asus er på vej med.

Blandt andet skriver Trusted Reviews, at man fortsat regner med, at ARM-computere bliver lanceret til december, og at Microsoft lover batterilevetid til “brug i flere dage.”

“For at være ærlig, så er resultatet langt bedre end vores forventninger. Vi havde sat et højt ambitionsniveau, men vi er langt forbi det. Det er den type batterilevetid, hvor jeg nogle gange kun skal lade computeren op hver anden dag, selvom jeg bruger den hver dag,” siger Pete Bernard, programmanager hos Microsoft.

En “game-changer”

Pete Bernard beskriver de nye ARM-computere som en “game-changer.” I et andet interview med ZDNet forklarer Pete Bernard, at de første testere af de nye ARM-computere troede, at der var en fejl i batterimåleren.

“Det viste sig ikke at være en fejl: Det var bare batterilevetiden, der virkelig var god”, siger Pete Bernard til ZDNet.

Problemet med ARM-processorer har tidligere været, at man ikke kan afvikle .net/win32-programmer på en ARM-processor, men det er lykkes at emulere de klassiske Windows-programmer såsom Photoshop eller Word på en Qualcomm Snapdragon 835-processor (ARM).

Det kan du se i videoen i artiklen her: Microsoft forsøger sig igen med Windows på ARM-processorer - og denne gang ser det ud til at lykkes

En anden fordel ved ARM-processorer er, at der er indbygget 4G/LTE-modem, og at du derfor kan få computere, der konstant er tilsluttet nettet.

Sidst Microsoft prøvede med ARM-processorer var i forbindelse med Windows RT. Windows RT lignede Windows 8 på en prik, men kunne kun afvikle Windows app. Det var forvirrende for forbrugeren og var mildest talt en fiasko.

Læs også: Snapdragon 835: Fem ting du skal vide om superprocessoren i din næste smartphone

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job