"Det farlige er, at når folk ikke har noget at holde fast i eller tro på, så kigger de bagud"

"Det farlige er, at når folk ikke har noget at holde fast i eller tro på, så kigger de bagud. De kigger på fortiden efter løsninger. Og jeg tror på, at Brexit og Trump repræsenterer en længsel mod fortiden."

Artikel top billede

Du står midt i den langsomste omstilling, som du fremover kommer til at opleve. Fra nu af, kan jeg garantere, kommer det kun til at gå hurtigere.

Det er en udvikling, som det kan være svært at holde trit med. Men det er virkeligt bekymrende, at alt fra medierne og Hollywood er en slags zombieapokalypse-film. Se bare når Amazon lancerer en selvbetjeningsbutik i Seattle, så handler avisernes overskrifter udelukkende om, at nu forsvinder alle jobs i detailhandlen.

Det farlige er, at når folk ikke har noget at holde fast i eller tro på, så kigger de bagud. De kigger på fortiden efter løsninger. Og jeg tror på at Brexit og Trump repræsenterer en længsel efter fortiden.

Derfor er det vigtigt at fortælle en anden historie om fremtidens muligheder.

Men det sværeste ved at tænke over fremtiden er problemerne som er lige foran os.

Et eksempel er, at der i San Franciscos centrum er rigtigt mange hjemløse på gaderne. Så kan vi tillade at tænke over fremtiden, når vi har problemer lige foran os?

Men jeg tror på, at hvis ikke vi bruger tiden på at tale og overveje andre modeller, så kommer vi aldrig nogen steder.

Rob Nail
CEO & Associate Founder, Singularity University

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank