"Det farlige er, at når folk ikke har noget at holde fast i eller tro på, så kigger de bagud"

"Det farlige er, at når folk ikke har noget at holde fast i eller tro på, så kigger de bagud. De kigger på fortiden efter løsninger. Og jeg tror på, at Brexit og Trump repræsenterer en længsel mod fortiden."

Artikel top billede

Du står midt i den langsomste omstilling, som du fremover kommer til at opleve. Fra nu af, kan jeg garantere, kommer det kun til at gå hurtigere.

Det er en udvikling, som det kan være svært at holde trit med. Men det er virkeligt bekymrende, at alt fra medierne og Hollywood er en slags zombieapokalypse-film. Se bare når Amazon lancerer en selvbetjeningsbutik i Seattle, så handler avisernes overskrifter udelukkende om, at nu forsvinder alle jobs i detailhandlen.

Det farlige er, at når folk ikke har noget at holde fast i eller tro på, så kigger de bagud. De kigger på fortiden efter løsninger. Og jeg tror på at Brexit og Trump repræsenterer en længsel efter fortiden.

Derfor er det vigtigt at fortælle en anden historie om fremtidens muligheder.

Men det sværeste ved at tænke over fremtiden er problemerne som er lige foran os.

Et eksempel er, at der i San Franciscos centrum er rigtigt mange hjemløse på gaderne. Så kan vi tillade at tænke over fremtiden, når vi har problemer lige foran os?

Men jeg tror på, at hvis ikke vi bruger tiden på at tale og overveje andre modeller, så kommer vi aldrig nogen steder.

Rob Nail
CEO & Associate Founder, Singularity University

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S