"Det farlige er, at når folk ikke har noget at holde fast i eller tro på, så kigger de bagud"

"Det farlige er, at når folk ikke har noget at holde fast i eller tro på, så kigger de bagud. De kigger på fortiden efter løsninger. Og jeg tror på, at Brexit og Trump repræsenterer en længsel mod fortiden."

Artikel top billede

Du står midt i den langsomste omstilling, som du fremover kommer til at opleve. Fra nu af, kan jeg garantere, kommer det kun til at gå hurtigere.

Det er en udvikling, som det kan være svært at holde trit med. Men det er virkeligt bekymrende, at alt fra medierne og Hollywood er en slags zombieapokalypse-film. Se bare når Amazon lancerer en selvbetjeningsbutik i Seattle, så handler avisernes overskrifter udelukkende om, at nu forsvinder alle jobs i detailhandlen.

Det farlige er, at når folk ikke har noget at holde fast i eller tro på, så kigger de bagud. De kigger på fortiden efter løsninger. Og jeg tror på at Brexit og Trump repræsenterer en længsel efter fortiden.

Derfor er det vigtigt at fortælle en anden historie om fremtidens muligheder.

Men det sværeste ved at tænke over fremtiden er problemerne som er lige foran os.

Et eksempel er, at der i San Franciscos centrum er rigtigt mange hjemløse på gaderne. Så kan vi tillade at tænke over fremtiden, når vi har problemer lige foran os?

Men jeg tror på, at hvis ikke vi bruger tiden på at tale og overveje andre modeller, så kommer vi aldrig nogen steder.

Rob Nail
CEO & Associate Founder, Singularity University

Læses lige nu

    Annonce

    DHI A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Vallensbæk Kommune

    Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Tekniske Sikkerhedsrådgivere

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S