Så er Apple Pay kommet til Danmark: Så mange får adgang til tjenesten i dag

Fra i dag er det muligt for en række danske bankkunder at betale med Apple Pay. Du skal dog være kunde i én af to banker for, at du som en af de første kan benytte løsningen.

Artikel top billede

Efter lang tids spekulation bekræftes det nu, at Apple Pay er kommet til Danmark.

Det oplyser Nordea og Jyske Bank

"Med Apple Pay som supplement til vores eksisterende løsninger til mobilbetaling kan vi tilbyde vores iPhone- og Apple Watch-kunder en sikker og brugervenlig global løsning, der gør hverdagen nemmere," siger Mads Skovlund, bankdirektør med ansvar for privatkunder på Nordeas hjemmeside. 

Hos Jyske Bank er man også glad for at kunne tilbyde kunderne den nye service. 

"Vi vil gerne være der, hvor vores kunder er – også når det gælder deres valg af mobile
betalingsløsninger. Med Apple Pay giver vi vores kunder mulighed for at vælge den betalingsløsning, der passer bedst til dem," siger bankdirektør Peter Schleidt fra Jyske Bank.

Kræver nyere produkter

I første omgang får kunderne i de to store banker glæde af betalingsløsningen, der har været længe ventet.

Det betyder i følge Nordea, at de giver 1,3 millioner danskere mulighed for at benytte løsningen, såfremt de har en smartphone eller et andet Apple-produkt, der understøtter løsningen.

Systemet har dog en række krav, der blandt andet betyder, at selvom Apple's telefoner er meget populære herhjemme, så skal du have en iPhone 6 eller nyere for at benytte løsningen.  

Systemet kan bruges ved udvalgte terminaler og fungerer ved, at man holder telefonen hen til betalingsterminalen samtidigt med, at man holder sin tommelfinger på Touch-ID-knappen. 

Læs mere om optakten til Apple Pay her: Medie: Apple Pay bliver lanceret i Danmark i næste uge

Læs endnu mere her: Medie: På tirsdag kan du betale med Apple Pay i disse butikker

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen