NNIT fyrer mere end 20 medarbejdere efter dårligt regnskab

NNIT fyrer godt 20 medarbejdere i kølvandet på dårligt kvartalsregnskab.

Artikel top billede

NNIT udleverer fyresedler til godt 20 medarbejdere i kølvandet på selskabets offentliggjorte regnskab for tredje kvartal, skriver ITWatch.

Ifølge topchef Per Kogut er der tale om medarbejdere i service-desk samt forskellige stabsfunktioner som finans, salg og HR.

Han siger, at fyringerne finder sted, fordi NNIT oplever tilbagegang i Danmark, hvilket gør, at det er nødt til at kigge på omkostningerne.

NNIT beskæftiger i alt omkring 3.000 medarbejdere, og her kan et antal på 20 medarbejdere forekomme meget lille.

Alligevel ærgrer det Per Kogut, at han er nødt til at skille sig af med ansatte på denne måde.

“Matematisk er det ikke så meget, men jeg føler ansvar for hver eneste medarbejder i NNIT. Jeg ser det som en fejlvurdering fra mig, når vi bare er nødt til at afskedige af strukturmæssige årsager,” siger han til IT Watch.

Læs også: Voldgiftsag spænder ben for NNIT's vækst: “Forliget er lagt bag os, men det er da drønærgerligt, for det påvirker jo vores tal for tredje kvartal ganske dramatisk"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job