Danmarks dyreste smartphone netop sat til salg: Købelystne danskere i kø for at købe iPhone X

Fra i dag fredag kan du forudbestille den nye iPhone X, og ifølge teleselskabet 3 er interessen for den nye telefon større, end den var for iPhone 7 og iPhone 8.

Artikel top billede

Skal du have fingre i den største udgave af Apples nye iPhone X, må du hoste op med over 10.000 kroner.

Men det afskrækker tilsyneladende ikke de danske mobilkunder.

Det er i hvert fald meldingen fra teleselskabet 3.

“Interessen har været meget stor. Indtil videre har vi kun fået en måling på den første time  efter telefonen blev sat til salg, men  her oplevede vi, at der var flere forudbestillinger, end der var på iPhone 7 og iPhone 8,” siger Rikke Juul Hansen, pressechef for teleselskabet 3, til Computerworld.

Hun forklarer, at det er den dyreste model med 256 gb i farven space grey, der har været den mest efterspurgte.

"Det hører dog med til historien, at vi typisk ser, at det er de mest hardcore-fans, der sidder klar, når det åbnes for forudbestillingerne, og de vil som regel have den største model," siger hun. 

Hvad siger det om smartphone-markedet i dag, at folk tilsyneladende ikke lader sig afskrække af en telefon med en listepris på over 10.000 kroner? Det ville jo have nærmest utænkeligt for 10 år siden….

“Det har du jo ret i, og det fortæller, at der stadigvæk sker noget nyt på mobilmarkedet, hvor vi med telefoner som OnePlus ser, at der er kommet en større 'mid-range', men hvor vi med iPhone X også ser, at 'high-range'-markedet fortsat udvikler sig."

"Samtidig fortæller det os, at Apple her 10 år efter lanceringen af den første iPhone stadigvæk kan lancere noget nyt og spændende, som folk er villige til at betale for,” siger Rikke Juul Hansen. 

Læs også: Sådan fungerer Apples nye Face ID: Skal erstatte den velkendte fingerskanner med ansigtsgenkendelse

Kun få telefoner til salg

Meget tyder på, at det i første omgang bliver særdeles svært at få fat på en iPhone X på selve lanceringsdagen den 3. november. 

Ifølge Apple-mediet 9to5mac vurderer analysehuset KGI, at der på det globale marked blot vil være mellem 2 og 3 millioner udgaver af telefonen tilgængelig på lanceringsdagen, mens Apple inden udgangen af 2017 kun vil være i stand til at producere 20 millioner telefoner. Det er angiveligt blot halvdelen af det forventede antal.  

Problemerne skyldes ifølge KGI, at produktionen af sensorerne i den nye Face ID-funktion har været ramt af problemer.

Tavs om antal

Teleselskabet 3 ønsker ikke at røbe, hvor mange telefoner det er blevet stillet til rådighed.

“Det eneste jeg kan sige er, at vi i forvejen forventede, at iPhone X ville blive meget populær, og derfor har vi bestilt rigtig mange telefoner, som vi håber at få adgang til hurtigst muligt,” siger Rikke Juul Hansen.

Teleselskabet 3 kan heller ikke sige, hvornår du kan forvente, at få din telefon, hvis du bestiller en iPhone X nu. Men forsøger du at bestille en via Apples hjemmeside er der i skrivende stund en ventetid på 5 til 6 uger.

Læs også: En iPhone til 10.000 kroner? Skal du købe? Eller spare pengene?

Læses lige nu

    Annonce

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S