Har du stadig Windows 7 eller 8? Bestemte Windows-brugere kan stadig nå at opgradere gratis til Windows 10

I cirka en måned endnu kan en bestemt gruppe Windows-brugere få en gratis opgradering til Windows 10 fra 7 eller 8.1.

Artikel top billede

Hvis du ikke allerede har opgraderet til Windows 10, er du nok tilfreds med dit Windows 7 eller 8.1-system.

Men du kan stadig opgradere gratis til Windows 10 via et 'moralsk smuthul.'

I hvert fald lidt endnu.

Microsoft lukkede sidste sommer for muligheden for at opgradere gratis til Windows 10, men tillod brugere med brug for teknologiske hjælpemidler, lad det være syns- eller hørehæmmede eller folk med nedsat førlighed, at opgradere gratis.

Det skrev vi om allerede tilbage i august 2016, men muligheden lukker altså den 31. december.

Via Microsofts Assessibility Center kan du stadig opgradere til Windows 10, hvis du har et handikap eller bare er skruppelløs nok.

Martin Thorning Hansen, den danske Divisionchef for Windows hos Microsoft, udtalte tilbage i 2016, at det helt korrekt er muligt at opgradere gratis, men at det ikke er en god skik.

Det svarer lidt til at låne handikaptoilettet med den undskyldning, at du har ondt i ryggen efter gårsdagens fodboldkamp, men muligheden er der i hvert fald.

Og Microsoft er nok i sidste ende ikke helt utilfreds med, hvis du opgraderer via smuthullet.

Windows 7 har stadig en markedsandel på 49 procent ifølge NetMarketShare, og Microsoft kæmper ihærdig for at presse flere til at benytte Windows 10. Det sker blandt andet ved at kræve Windows 10 på både Intels og AMD’s nyeste processorer, hvis du vil have officielle drivere.

Læs også: Gør disse tre ting før og efter du opdaterer til Windows 10

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job