Har du stadig Windows 7 eller 8? Bestemte Windows-brugere kan stadig nå at opgradere gratis til Windows 10

I cirka en måned endnu kan en bestemt gruppe Windows-brugere få en gratis opgradering til Windows 10 fra 7 eller 8.1.

Artikel top billede

Hvis du ikke allerede har opgraderet til Windows 10, er du nok tilfreds med dit Windows 7 eller 8.1-system.

Men du kan stadig opgradere gratis til Windows 10 via et 'moralsk smuthul.'

I hvert fald lidt endnu.

Microsoft lukkede sidste sommer for muligheden for at opgradere gratis til Windows 10, men tillod brugere med brug for teknologiske hjælpemidler, lad det være syns- eller hørehæmmede eller folk med nedsat førlighed, at opgradere gratis.

Det skrev vi om allerede tilbage i august 2016, men muligheden lukker altså den 31. december.

Via Microsofts Assessibility Center kan du stadig opgradere til Windows 10, hvis du har et handikap eller bare er skruppelløs nok.

Martin Thorning Hansen, den danske Divisionchef for Windows hos Microsoft, udtalte tilbage i 2016, at det helt korrekt er muligt at opgradere gratis, men at det ikke er en god skik.

Det svarer lidt til at låne handikaptoilettet med den undskyldning, at du har ondt i ryggen efter gårsdagens fodboldkamp, men muligheden er der i hvert fald.

Og Microsoft er nok i sidste ende ikke helt utilfreds med, hvis du opgraderer via smuthullet.

Windows 7 har stadig en markedsandel på 49 procent ifølge NetMarketShare, og Microsoft kæmper ihærdig for at presse flere til at benytte Windows 10. Det sker blandt andet ved at kræve Windows 10 på både Intels og AMD’s nyeste processorer, hvis du vil have officielle drivere.

Læs også: Gør disse tre ting før og efter du opdaterer til Windows 10

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    AI-udvikler

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest