Med denne fidus kan du stadig få gratis Windows 10 - hvis du har samvittighed til det

Det er ikke længere gratis at opgradere til Windows 10, men du kan stadig få Windows 10 - hvis du altså har samvittigheden til det.

Artikel top billede

Vi er på den anden side af 29. juli, og det er ikke længere muligt at opgradere gratis til Windows 10.

Men hvis du har levet i en jordhule eller været på ferie og glemt at opgradere i tide, kan du stadig nå at opgradere - hvis du altså har samvittigheden til det.

Flere amerikanske medier skriver, at du via Microsofts Assessibility Center, der er rettet mod Windows-brugere med et handikap som for eksempel stærkt nedsat syn, stadig gratis kan hente en opgradering til Windows 10 fra Windows 7 eller 8.1.

Du skal blto sætte et flueben i et, felt, der anfører, at du har et handikap. Herefter kan du kvit og frit hente Windows 10 ned på din computer.

Og du skal ikke bevise, at du har et handikap.

"Det er stadig muligt at få en gratis version af Windows 10, hvis du har et handikap, men det er ikke god skik at gøre brug af tilbuddet, hvis du ikke har det. Det svarer lidt til at tage en handikapplads på parkeringspladsen," siger Martin Thorning Hansen, divisionschef for Windows hos Microsoft Danmark.

Han tilføjer, det kan ende med, at Microsoft ikke længere vil tilbyde gratis opdatering til brugere med handikap, hvis muligheden udnyttes for meget af de forkerte.

Microsoft har ingen tidsbegrænsning på, hvor længe tilbuddet gælder.

Også andre metoder til at få en gratis Windows 10 omtales i udenlandske medier. Blandt andet skriver Winbeta.org, at det er muligt at benytte en Windows 7-seriekode i forbindelse med Windows 10-opdateringen.

Læs også: Kort før lukketid: Så mange har endnu ikke hentet gratis

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network