iPhone X får Apples aktiekurs til at tordne i vejret: Kan blive det første selskab i verden, der runder en værdi på en billion dollar

Dagens lancering af iPhone X kan få Apple til at sætte en ny markant børsrekord.

Artikel top billede

Fredag lancerer Apple sin nye smartphone-topmodel iPhone X, og det kan katapultere Apple afsted mod en ny børsrekord. 

Det stod klart, da Apple sent torsdag aften præsenterede sit seneste kvartalsregnskab. 

Ifølge regnskabet har Apple gennem de seneste tre måneder omsat for 52,6 milliard dollar (336 milliarder danske kroner) og solgt 46,7 millioner iPhones.

Regnskabet slår ifølge den amerikanske tv-kanal CNBC børsanalytikernes forventninger.

De havde forudset en omsætning på 50,7 milliarder dollar og 46 millioner solgte iPhones.

På vej mod børsmilebæl

Det positive regnskab fik øjeblikkeligt Apples aktiekurs til at stige på de såkaldte eftermarkeder. 

Kursstigningen betyder, at Apple nu har en børsværdi på 900 milliarder dollar.

Dermed er Apple “kun” 100 milliarder dollar fra at blive verdens første selskab med en værdi på en billion dollar (en million millioner dollar, red.).

iPhone X vil "booste" omsætningen

Apple nye smartphone-topmodel iPhone X har kunne forudbestilles siden i fredags, men bliver først sat til salg i butikkerne i dag, og indgår derfor ikke i det seneste kvartalsregnskab.

Men Apple forventer, at at salget fra iPhone X vil sætte ild under omsætningen i næste kvartal. 

“Når det gælder omsætningen forventer vi, at det bliver vores største kvartal nogensinde,” sagde Apples finansdirektør Luca Maestri i torsdagens earnings-call. 

I næste kvartal forventer Apple en omsætningen på mellem 84 og 87 milliarder dollar.

Salg af iPhone 8 overrasker

I det såkaldte earnings call'et - et konference-opkald med en børsanalytikere - oplyste Apples administrerende direktør Tim Cook også, at salget af iPhone 8 og iPhone 8 Plus har overrasket positivt.

Ifølge Tim Cook blev de to telefoner øjeblikkeligt til Apples mest solgte produkt, da de blev sat til salg i sidste måned.

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S