iPhone X får Apples aktiekurs til at tordne i vejret: Kan blive det første selskab i verden, der runder en værdi på en billion dollar

Dagens lancering af iPhone X kan få Apple til at sætte en ny markant børsrekord.

Artikel top billede

Fredag lancerer Apple sin nye smartphone-topmodel iPhone X, og det kan katapultere Apple afsted mod en ny børsrekord. 

Det stod klart, da Apple sent torsdag aften præsenterede sit seneste kvartalsregnskab. 

Ifølge regnskabet har Apple gennem de seneste tre måneder omsat for 52,6 milliard dollar (336 milliarder danske kroner) og solgt 46,7 millioner iPhones.

Regnskabet slår ifølge den amerikanske tv-kanal CNBC børsanalytikernes forventninger.

De havde forudset en omsætning på 50,7 milliarder dollar og 46 millioner solgte iPhones.

På vej mod børsmilebæl

Det positive regnskab fik øjeblikkeligt Apples aktiekurs til at stige på de såkaldte eftermarkeder. 

Kursstigningen betyder, at Apple nu har en børsværdi på 900 milliarder dollar.

Dermed er Apple “kun” 100 milliarder dollar fra at blive verdens første selskab med en værdi på en billion dollar (en million millioner dollar, red.).

iPhone X vil "booste" omsætningen

Apple nye smartphone-topmodel iPhone X har kunne forudbestilles siden i fredags, men bliver først sat til salg i butikkerne i dag, og indgår derfor ikke i det seneste kvartalsregnskab.

Men Apple forventer, at at salget fra iPhone X vil sætte ild under omsætningen i næste kvartal. 

“Når det gælder omsætningen forventer vi, at det bliver vores største kvartal nogensinde,” sagde Apples finansdirektør Luca Maestri i torsdagens earnings-call. 

I næste kvartal forventer Apple en omsætningen på mellem 84 og 87 milliarder dollar.

Salg af iPhone 8 overrasker

I det såkaldte earnings call'et - et konference-opkald med en børsanalytikere - oplyste Apples administrerende direktør Tim Cook også, at salget af iPhone 8 og iPhone 8 Plus har overrasket positivt.

Ifølge Tim Cook blev de to telefoner øjeblikkeligt til Apples mest solgte produkt, da de blev sat til salg i sidste måned.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job