Kabelnettet.dk konkurs

Det oprindelige selskab bag boligforenings-leverandøren Kabelnettet.dk, som var personligt ejet, er gået konkurs. En installatør, der selv har en kvart million kroner til gode, mener, at gælden løber op i adskillige millioner kroner.

Det oprindelige selskab bag Kabelnettet.dk, som leverede bredbånd til boligforeninger i hovedstadsområdet, er gået konkurs.

Konkursdekretet blev afsagt i skifteretten 9. juni, og kuratoren har skrevet ud til kreditorerne og bedt dem om at melde deres krav imod boet.

Det konkursramte selskab var personligt ejet af Connie Nielsen, som ifølge flere kilder er eller har været gift med direktør Kim Nielsen. Konkursen rammer altså også Conni Nielsen personligt.

Det er ikke lykkedes at finde et telefonnummer til hverken Kim Nielsen eller Connie Nielsen, der stadig er i drift. De to er ikke registreret med samme adresse i Erhvervs- og Selskabsstyrelsen.

I marts stiftede Kim Nielsen et nyt anpartsselskab, som kunderne fra Kabelnettet.dk blev flyttet over i. Alle aktiver blev senere solgt til Broadcom, som tidligere solgte trådløst bredbånd baseret på den trådløse FWA-teknologi.

Kravet mod Connie Nielsen og det oprindelige selskab er endnu ikke gjort op, men løber op i adskillige millioner kroner. De store problemer for selskabet begyndte, da Tele2 lukkede kundernes telefonforbindelser på grund af et udestående på en million kroner.

En anden af kreditorerne, souschef Erik Petrovics fra installationsfirmaet Købke & Grundsøe, opremser adskillige andre installatører og grossister, som Kabelnettet.dk hver skylder mellem 100.000 og en million kroner.

Hans eget selskab sikrede sig mod det store tab ved hovedsageligt at opkræve sin betaling direkte fra de boligforeninger, som fik installeret bredbåndsnetværk. Den provision, som Købke & Grundsøe skulle betale til Kabelnettet.dk, brugte Kim Nielsen til købe udstyr af firmaet form fortæller Erik Petrovics.

Købke & Grundsøe har 250.000 kroner til gode hos Kabelnettet.dk. Installationsfirmaet førte i foråret en retssag for at få sine penge, og den sikrer, at kravet kommer før de øvrige kreditorers.

- Men de penge ser vi alligevel aldrig, konstaterer Erik Petrovics.

Han mener, at Kim Nielsen og Connie Nielsen helt bevidst benyttede en strategi med ofte at skifte installationsfirma, når de hidtidige samarbejdspartnere fandt ud af, at det kneb med at betale regningerne.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Product Owner til fællesstatslig it-løsning

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS