Kabelnettet.dk konkurs

Det oprindelige selskab bag boligforenings-leverandøren Kabelnettet.dk, som var personligt ejet, er gået konkurs. En installatør, der selv har en kvart million kroner til gode, mener, at gælden løber op i adskillige millioner kroner.

Det oprindelige selskab bag Kabelnettet.dk, som leverede bredbånd til boligforeninger i hovedstadsområdet, er gået konkurs.

Konkursdekretet blev afsagt i skifteretten 9. juni, og kuratoren har skrevet ud til kreditorerne og bedt dem om at melde deres krav imod boet.

Det konkursramte selskab var personligt ejet af Connie Nielsen, som ifølge flere kilder er eller har været gift med direktør Kim Nielsen. Konkursen rammer altså også Conni Nielsen personligt.

Det er ikke lykkedes at finde et telefonnummer til hverken Kim Nielsen eller Connie Nielsen, der stadig er i drift. De to er ikke registreret med samme adresse i Erhvervs- og Selskabsstyrelsen.

I marts stiftede Kim Nielsen et nyt anpartsselskab, som kunderne fra Kabelnettet.dk blev flyttet over i. Alle aktiver blev senere solgt til Broadcom, som tidligere solgte trådløst bredbånd baseret på den trådløse FWA-teknologi.

Kravet mod Connie Nielsen og det oprindelige selskab er endnu ikke gjort op, men løber op i adskillige millioner kroner. De store problemer for selskabet begyndte, da Tele2 lukkede kundernes telefonforbindelser på grund af et udestående på en million kroner.

En anden af kreditorerne, souschef Erik Petrovics fra installationsfirmaet Købke & Grundsøe, opremser adskillige andre installatører og grossister, som Kabelnettet.dk hver skylder mellem 100.000 og en million kroner.

Hans eget selskab sikrede sig mod det store tab ved hovedsageligt at opkræve sin betaling direkte fra de boligforeninger, som fik installeret bredbåndsnetværk. Den provision, som Købke & Grundsøe skulle betale til Kabelnettet.dk, brugte Kim Nielsen til købe udstyr af firmaet form fortæller Erik Petrovics.

Købke & Grundsøe har 250.000 kroner til gode hos Kabelnettet.dk. Installationsfirmaet førte i foråret en retssag for at få sine penge, og den sikrer, at kravet kommer før de øvrige kreditorers.

- Men de penge ser vi alligevel aldrig, konstaterer Erik Petrovics.

Han mener, at Kim Nielsen og Connie Nielsen helt bevidst benyttede en strategi med ofte at skifte installationsfirma, når de hidtidige samarbejdspartnere fandt ud af, at det kneb med at betale regningerne.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S