"Jeg vækkede den hjemløse mand og spurgte, om jeg kunne købe ham en kop kaffe eller noget andet varmt. Så tog han sin iPhone frem, gik ind på Just Eat og bestilte maden"

"Jeg vækkede den hjemløse mand og spurgte, om jeg kunne købe ham en kop kaffe eller noget andet andet varmt. Han kiggede op på mig og sagde, at han godt kunne tænke sig en portion chicken tikka curry med ris. Så tog han sin iPhone frem, gik ind på en applikation, der hedder Just Eat, og bestilte maden."

Artikel top billede

(Foto: Steffen Villadsen)

"Jeg bor i Storbritannien, og jeg havde en oplevelse for en nogle år siden, der ændrede den måde, som jeg tænker på teknologi på.

En aften, hvor det regnede, som det jo så ofte gør i England, stod jeg af toget, hvor jeg bor.

Ved stationen møder jeg en hjemløs mand, der sover under et halvtag udenfor. Det var meget koldt, så jeg blev bekymret for ham.

Jeg kan jo tage hjem til min familie og få et varmt måltid mad, men den her mand lå uden for uden noget at spise i regnvejr kun overdækket af et halvtag.

Jeg vækkede ham og spurgte, om jeg kunne købe ham en kop kaffe eller noget andet andet varmt.

Han var også inder, og han kiggede op på mig og sagde, at han godt kunne tænke sig en portion chicken tikka curry med ris.

Jeg sagde okay og spurgte, hvordan han havde tænkt sig, at vi skulle få fat på det. 

Han sagde, at det ikke var noget problem og tog sin iPhone  frem, gik ind på en applikation, der hedder Just Eat, og bestilte maden.

Han spurgte, om jeg kunne vente et par minutter. Efter kort tid kom et bud forbi på scooter og afregnede 8,75 pund med mig og kørte igen.

Det ændrede min måde at tænke over, hvordan teknologi påvirker den måde, som vi mennesker lever på.

Den her mand havde ikke mistet håbet. Han havde adgang til teknologi og var klar til at bruge det, og der var en servicevirksomhed, der var klar til at opfylde hans behov indenfor en kort tidsramme.

Det her er fem år siden.

Forestil dig det samme scenarie i en virkelighed, hvor maden kan leveres af en drone, der verificerer mig biometrisk.

Så behøver jeg ikke engang betale kontant. Jeg er blevet et betalingsmiddel i mig selv. Det er det næste skridt.

Før i tiden ville den her hjemløse mand være blevet glad for en kop kaffe, have bedt mig om kontanter eller bedt mig gå ud og hente maden til ham.

Det var sværere for ham at stille sin sult og sværere for mig som individ at hjælpe, selvom jeg gerne ville hjælpe ham.

Det her er en sand historie. Han bor der stadig efter fem år, men nu har han en iPad. Vi hilser, når jeg går forbi.

Jeg køber ham en kop kaffe, men han har aldrig spurgt mig om chicken tikka siden.

Ravi Krishnamoorthi, vice president & head of business consulting, Digital & Application Service, EMEA, Fujitsu.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job