Bitcoin ramt af brat kursdyk: Er faldet med 1.000 dollar på blot 48 timer

Bitcoin-kursen toppede onsdag. Nu tager den et gevaldigt dyk.

Artikel top billede

Det er en sand rutsjebanetur at være bitcoin-ejer i disse dage.

For efter en lang periode med tårnhøje stigninger, er prisen på en bitcoin nu faldet med knap 1.000 dollar på mindre end 48 timer.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Det sker efter at kursen onsdag ramte sit hidtige højdepunkt, hvor prisen for en enkelt bitcoin lå på 7.900 dollar, men i løbet af fredagen er kursen dog igen helt nede og ramme 6.800 dollar, da den var lavest.

Ifølge Bloomberg stabiliserede den sig efterfølgende på 6.870 dollar.

Der er dog de færreste bitcoin-ejere der vil have grund til at fortvivle. For selv efter det seneste dyk er bitcoin-kursen ifølge Bloomberg steget med 600 procent i løbet af det seneste år.

Læs også: Saxobank-stifter sælger ud af bitcoin: Lars Seier Christensen scorer kassen på eksplosiv bitcoin-kurs

Derfor steg kursen tidligere på ugen

Kursstigningerne tidligere på ugen skyldes ifølge den britiske avis The Telegraph, at en plan om ændre i bitcoinens kode blev annulleret.

Der har ifølge avisen længe været planer om indføre en opdatering ved navn SegWit2x, der ville have delt bitcoin-beholdningen i to og skabt en ny søster-krypto-valuta.

Tilhængerne af opdateringen har argumenteret for, at det var et nødvendig tiltag, hvis bitcoin-systemet skulle holde trit med den hastige vækst, mens kritikerne har frygtet, at opdateringen ville hæmme bitcoin-væksten unødigt.

Onsdag blev det dog besluttet at droppe opdateringen, der efter planen skulle være trådt i kraft den 16. november.

Læs også:
Mit eventyr med bitcoins: Sådan endte jeg med at betale 2.300 kroner for en pizza

Dansk bandeleder i interview: Jeg sætter mine penge i bitcoin

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S