Bitcoin ramt af brat kursdyk: Er faldet med 1.000 dollar på blot 48 timer

Bitcoin-kursen toppede onsdag. Nu tager den et gevaldigt dyk.

Artikel top billede

Det er en sand rutsjebanetur at være bitcoin-ejer i disse dage.

For efter en lang periode med tårnhøje stigninger, er prisen på en bitcoin nu faldet med knap 1.000 dollar på mindre end 48 timer.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Det sker efter at kursen onsdag ramte sit hidtige højdepunkt, hvor prisen for en enkelt bitcoin lå på 7.900 dollar, men i løbet af fredagen er kursen dog igen helt nede og ramme 6.800 dollar, da den var lavest.

Ifølge Bloomberg stabiliserede den sig efterfølgende på 6.870 dollar.

Der er dog de færreste bitcoin-ejere der vil have grund til at fortvivle. For selv efter det seneste dyk er bitcoin-kursen ifølge Bloomberg steget med 600 procent i løbet af det seneste år.

Læs også: Saxobank-stifter sælger ud af bitcoin: Lars Seier Christensen scorer kassen på eksplosiv bitcoin-kurs

Derfor steg kursen tidligere på ugen

Kursstigningerne tidligere på ugen skyldes ifølge den britiske avis The Telegraph, at en plan om ændre i bitcoinens kode blev annulleret.

Der har ifølge avisen længe været planer om indføre en opdatering ved navn SegWit2x, der ville have delt bitcoin-beholdningen i to og skabt en ny søster-krypto-valuta.

Tilhængerne af opdateringen har argumenteret for, at det var et nødvendig tiltag, hvis bitcoin-systemet skulle holde trit med den hastige vækst, mens kritikerne har frygtet, at opdateringen ville hæmme bitcoin-væksten unødigt.

Onsdag blev det dog besluttet at droppe opdateringen, der efter planen skulle være trådt i kraft den 16. november.

Læs også:
Mit eventyr med bitcoins: Sådan endte jeg med at betale 2.300 kroner for en pizza

Dansk bandeleder i interview: Jeg sætter mine penge i bitcoin

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Zealand Business College

Faglig teamleder til IT Drift & Support

Region Sjælland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura