Bitcoin ramt af brat kursdyk: Er faldet med 1.000 dollar på blot 48 timer

Bitcoin-kursen toppede onsdag. Nu tager den et gevaldigt dyk.

Artikel top billede

Det er en sand rutsjebanetur at være bitcoin-ejer i disse dage.

For efter en lang periode med tårnhøje stigninger, er prisen på en bitcoin nu faldet med knap 1.000 dollar på mindre end 48 timer.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Det sker efter at kursen onsdag ramte sit hidtige højdepunkt, hvor prisen for en enkelt bitcoin lå på 7.900 dollar, men i løbet af fredagen er kursen dog igen helt nede og ramme 6.800 dollar, da den var lavest.

Ifølge Bloomberg stabiliserede den sig efterfølgende på 6.870 dollar.

Der er dog de færreste bitcoin-ejere der vil have grund til at fortvivle. For selv efter det seneste dyk er bitcoin-kursen ifølge Bloomberg steget med 600 procent i løbet af det seneste år.

Læs også: Saxobank-stifter sælger ud af bitcoin: Lars Seier Christensen scorer kassen på eksplosiv bitcoin-kurs

Derfor steg kursen tidligere på ugen

Kursstigningerne tidligere på ugen skyldes ifølge den britiske avis The Telegraph, at en plan om ændre i bitcoinens kode blev annulleret.

Der har ifølge avisen længe været planer om indføre en opdatering ved navn SegWit2x, der ville have delt bitcoin-beholdningen i to og skabt en ny søster-krypto-valuta.

Tilhængerne af opdateringen har argumenteret for, at det var et nødvendig tiltag, hvis bitcoin-systemet skulle holde trit med den hastige vækst, mens kritikerne har frygtet, at opdateringen ville hæmme bitcoin-væksten unødigt.

Onsdag blev det dog besluttet at droppe opdateringen, der efter planen skulle være trådt i kraft den 16. november.

Læs også:
Mit eventyr med bitcoins: Sådan endte jeg med at betale 2.300 kroner for en pizza

Dansk bandeleder i interview: Jeg sætter mine penge i bitcoin

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job