Dansk Netdoktor-stifter er med i opløbet om stor kontrakt med det britiske sundhedsvæsen

Danske Liva Health Care er en af fem virksomheder, der er med i opløbet om at udvikle en diabetes-løsning for det britiske sundhedsvæsen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den danske iværksættervirksomhed Liva Health Care er én af fem udvalgte virksomheder, der skal kæmpe om en kontrakt på over 800 millioner kroner med det britiske sundhedsvæsen.

Det skriver Børsen.

Ifølge Børsen er Liva Health Care kommet med i opløbet på bekostning af store virksomheder som British Telecom, Virgin og Accenture.

Liva Health Care er stiftet af danske Rune Bech, der er medstifter af den populære sundhedsportal Netdoktor, og kontrakten med britiske sundhedsvæsen handler om en løsning til støtte og overvågning af kronisk syge diabetes patienter.

Løsningen fra Liva Health Care er en app til patienten, der samtidig gør det muligt for sundhedsvæsenet at holde øje med patientens livsstil og tilstand. En løsning der ifølge Børsen allerede anvendes i 18 danske kommuner.

Rune Bech er oprindeligt uddannet journalist og har i en årrække arbejdet på dagbladet Politiken og TV2 Nyhederne, og i 1998 stiftede han Netdoktor sammen med lægen Carl J. Brand. 

I 2001 solgte Rune Bech dog sin ejer-andel af Netdoktor til kapitalfonden Apax Partners.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet