Airbnb anvendes til stor-udlejning: Verdens største udlejer skovler penge ind på 881 ejendomme

Antallet af stor-udlejere på Airbnb vokser. Den største udlejer i verden udlejer 881 ejendomme i et professionelt setup og omsætter for 100 millioner kroner om året. "Airbnb er ikke længere blot et fællesskab for personer, der selv lejer noget plads eller deres bolig ud," lyder det.

Artikel top billede

Airbnb anvendes i stigende grad til stor-udlejning af ejendomme, hvor kommercielle og industrilignende udlejningsfirmaer udlejer massevis af ejendomme, skriver den britiske avis The Independent.

Ifølge avisen står den største Airbnb-udlejer i Storbritannien således bag hele 881 ejendomme i London-området.

Avisen har fundet frem til udlejeren ved at dykke ned i Airbnbs eget analysesite, AirDNA. Her er der desuden dukket en række andre lignende stor-udlejere op.

Af oplysningerne fremgår det ikke, om udlejerne er individuelle personer person eller deciderede udlejningsvirksomheder.

Ikke desto mindre er den britiske Airbnb-udlejer den udlejer, der i fjor omsatte for flest penge på Airbnb i verden.

De 881 udlejningsejendomme genererede nemlig samlet en omsætning på 12 millioner pund - omkring 100 millioner kroner.

Andre kæmpe-udlejere

Der findes lignende kæmpe-udlejere under Airbnb i blandt andet Cape Town i Sydafrika, Paris og Barcelona.

Den næststørste udlejer findes på Bali i Indonesien. Han står bag 504 ejendomme og omsatte i fjor for 98 millioner kroner.

Ifølge den britiske avis rammer oplysningerne om de mange kæmpe-udlejere grundlaget for hele Airbnbs forretningsmodel.

Airbnb blev grundlagt for ni år siden på en ide om, at privatpersoner kunne udveksle sengepladser på en nem og billig måde.

Navnet stammer faktisk fra ideen om, at man bare skulle lade folk sove på en luftmadras i stuen og så give dem morgenmad, inden de igen tog afsted, som et alternativ til dyre hoteller.

Men med oplysningerne om de kæmpe-udlejerne tegner der sig nu et billede af, at Airbnb delvist er blevet til en portal for store kommercielle hotel-lignende virksomheder med skarpe processer og stordriftsfordele.

“Airbnb er ikke længere blot et fællesskab for personer, der selv lejer noget plads eller deres bolig ud,” siger chefen for AirDNA, Scott Shatford, til avisen Telegraph.

Ifølge AirDNA er fordelen mellem private udlejere og kommercielle udlejere fortsat 65 procent mod 35 procent. Men udviklingen går imod flere og flere kommercielle stor-udlejere.

Læs også: 

Regeringen vil fremme deleøkonomi og stoppe skattesnyd: På vej med vigtige tiltag for Airbnb-brugere

Indsigt: Kan nyt udspil løse det største problem i 'beskidt' platforms- og deleøkonomi?

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub