Fuld fart på 5G-udviklingen: Telegigant melder om markante fremskridt med 5G-netværk

Telegiganten Deutsche Telekom jubler over et konkret 5G-projekt i Berlin, der nu bringer tyskerne et skridt nærmere på en kommercielt udrulning af 5G. Også i Danmark begynder der at komme fart på udviklingen.

Artikel top billede

(Foto: Copyright (2007) Craig Jewell / Craig Jewell)

5G-udviklingen begynder nu for alvor at gribe om sig rundt omkring i verden, og de 5G-netværk, der for få år siden var de rene fremtidsscenarier, er nu ved at blive til realiteter.

Tysklands største teleselskab, Deutsche Telekom, har netop taget et vigtigt skridt i retningen af 5G, skriver ZDNet.

Telegiganten har netop meldt ud, at man nu er klar til 5G, og at test-netværket 5G New Radio (NR) i Berlin vil blive det første i Europa, der bliver rullet ud kommercielt.

5G-netværket, der naturligvis fortsat har et begrænset omfang, hører under Deutsche Telekoms udviklingsprogram 5G Haus, og det er kommet til verden i et samarbejde med Huawei.

Det bygger ifølge ZDNet på massive multiple-input multiple-output antenneteknologi - indtil videre med udgangspunkt i fire sendemaster i Berlin.

Læs mere om MIMO: Lynhurtige dataforbindelser på mobilen: Derfor retter alle nu øjnene mod teknologien MIMO

It-mediet fortæller også, at det er 3.7GHz frekvensbåndet, som den tyske telegigant anvender, og at resultaterne indtil videre blandt andet har været en hastighed på to gbps og latency på tre millisekunder.

Danmarks største teleselskab, TDC, har også i et stykke tid været i gang med at teste mulighederne med 5G og de relaterede teknologier.

TDC er i fuld gang med at teste 5G i Danmark: Det kan du vente dig af 5G

Det er dog første næste år, at der her i Danmark skal være auktion over de frekvenser, der er velegnede til at udbyde 5G på kommercielt plan.

Udgangspunktet er, at 700 MHz- 3.5 GHz- og 26 GHz-frekvensbåndene vil være de frekvensbånd, hvor 5G-tjenester vil blive introduceret.

Læs mere her:

Kæmpe forventninger til 5G i Danmark: Her er planerne for auktionen over 5G-licenserne

Danske teleselskaber advarer: 5G kan blive rigtigt dyrt i Danmark - kan vi overhovedet tjene penge på det?

TDC er i fuld gang med at teste 5G i Danmark: Det kan du vente dig af 5G

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Nordjylland

    KMD A/S

    BI Enterprise Architect

    Midtjylland

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S