Qualcomm siger nej til et af verdenshistoriens største opkøbs-tilbud: 825 milliarder kroner er alt for lidt

Det amerikanske chipselskab Broadcom bød i sidste uge knap 825 milliarder kroner for mobilprocessor-producenten Qualcomm. Nu siger Qualcomm nej til tilbuddet

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Qualcomm er en af verdens absolut største chip-producenter med et fast greb på smartphone-universet med en markedsandel på 42 procent.

Næsten alle Android-telefoner i Vesten bortset fra Samsungs og Huaweis telefoner benytter Qualcomms Snapdragon-processorer.

Og netop derfor har Broadcom, en anden amerikansk chipproducent, som det går knap så godt for, budt hele 825 milliarder kroner for Qualcomm.

Det skete i sidste uge og blev kaldt det største bud i it-branchen nogensinde. Det slår da også blandt andet Dells opkøb af EMC i 2015 for 440 milliarder kroner.

Læs mere her: Verdens største teknologi-opkøb under opsejling: Chip-gigant vil købe Qualcomm

Men tilbuddet er blevet vejet og fundet for let af Qualcomms bestyrelse, der nu siger nej til tilbuddet. Bestyrelsen er belvet enig om, at Broadcoms tilbud “voldsomt fejlvurderer Qualcomms værdi.”

Broadcom producerer blandt andet 4G-modems, hvilket Qualcomm også gør, og Qualcomms bestyrelse mener, at Qualcomm er i stand til at “lede overgangen til G5” alene.

Derfor har bestyrelsen også meldt ud, at den mener, at den kan skabe mere værdi for de mange investorer end den værdi, der ligger i købstilbuddet.

Qualcomm sidder i dag suverænt på markedet for smartphones med Apple og Samsung lige i hælene.

I Qualcomms chipset finder du både processorer, GPU’er, billedebehandlingsprocessorer og diverse modems.

Dog kæmper Qualcomm i disse tider en kamp mod Apple. Qualcomm har eksempelvis sagsøgt Apple for at have delt fortrolige oplysninger med Intel.

Apple har også tidligere sagsøgt Qualcomm for at tage overpriser for sine patenter.

Læs også: Dell køber EMC for 440 milliarder kroner: Nu vil selskabet i krig med alle it-giganterne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland