Qualcomm siger nej til et af verdenshistoriens største opkøbs-tilbud: 825 milliarder kroner er alt for lidt

Det amerikanske chipselskab Broadcom bød i sidste uge knap 825 milliarder kroner for mobilprocessor-producenten Qualcomm. Nu siger Qualcomm nej til tilbuddet

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Qualcomm er en af verdens absolut største chip-producenter med et fast greb på smartphone-universet med en markedsandel på 42 procent.

Næsten alle Android-telefoner i Vesten bortset fra Samsungs og Huaweis telefoner benytter Qualcomms Snapdragon-processorer.

Og netop derfor har Broadcom, en anden amerikansk chipproducent, som det går knap så godt for, budt hele 825 milliarder kroner for Qualcomm.

Det skete i sidste uge og blev kaldt det største bud i it-branchen nogensinde. Det slår da også blandt andet Dells opkøb af EMC i 2015 for 440 milliarder kroner.

Læs mere her: Verdens største teknologi-opkøb under opsejling: Chip-gigant vil købe Qualcomm

Men tilbuddet er blevet vejet og fundet for let af Qualcomms bestyrelse, der nu siger nej til tilbuddet. Bestyrelsen er belvet enig om, at Broadcoms tilbud “voldsomt fejlvurderer Qualcomms værdi.”

Broadcom producerer blandt andet 4G-modems, hvilket Qualcomm også gør, og Qualcomms bestyrelse mener, at Qualcomm er i stand til at “lede overgangen til G5” alene.

Derfor har bestyrelsen også meldt ud, at den mener, at den kan skabe mere værdi for de mange investorer end den værdi, der ligger i købstilbuddet.

Qualcomm sidder i dag suverænt på markedet for smartphones med Apple og Samsung lige i hælene.

I Qualcomms chipset finder du både processorer, GPU’er, billedebehandlingsprocessorer og diverse modems.

Dog kæmper Qualcomm i disse tider en kamp mod Apple. Qualcomm har eksempelvis sagsøgt Apple for at have delt fortrolige oplysninger med Intel.

Apple har også tidligere sagsøgt Qualcomm for at tage overpriser for sine patenter.

Læs også: Dell køber EMC for 440 milliarder kroner: Nu vil selskabet i krig med alle it-giganterne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura