Qualcomm siger nej til et af verdenshistoriens største opkøbs-tilbud: 825 milliarder kroner er alt for lidt

Det amerikanske chipselskab Broadcom bød i sidste uge knap 825 milliarder kroner for mobilprocessor-producenten Qualcomm. Nu siger Qualcomm nej til tilbuddet

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Qualcomm er en af verdens absolut største chip-producenter med et fast greb på smartphone-universet med en markedsandel på 42 procent.

Næsten alle Android-telefoner i Vesten bortset fra Samsungs og Huaweis telefoner benytter Qualcomms Snapdragon-processorer.

Og netop derfor har Broadcom, en anden amerikansk chipproducent, som det går knap så godt for, budt hele 825 milliarder kroner for Qualcomm.

Det skete i sidste uge og blev kaldt det største bud i it-branchen nogensinde. Det slår da også blandt andet Dells opkøb af EMC i 2015 for 440 milliarder kroner.

Læs mere her: Verdens største teknologi-opkøb under opsejling: Chip-gigant vil købe Qualcomm

Men tilbuddet er blevet vejet og fundet for let af Qualcomms bestyrelse, der nu siger nej til tilbuddet. Bestyrelsen er belvet enig om, at Broadcoms tilbud “voldsomt fejlvurderer Qualcomms værdi.”

Broadcom producerer blandt andet 4G-modems, hvilket Qualcomm også gør, og Qualcomms bestyrelse mener, at Qualcomm er i stand til at “lede overgangen til G5” alene.

Derfor har bestyrelsen også meldt ud, at den mener, at den kan skabe mere værdi for de mange investorer end den værdi, der ligger i købstilbuddet.

Qualcomm sidder i dag suverænt på markedet for smartphones med Apple og Samsung lige i hælene.

I Qualcomms chipset finder du både processorer, GPU’er, billedebehandlingsprocessorer og diverse modems.

Dog kæmper Qualcomm i disse tider en kamp mod Apple. Qualcomm har eksempelvis sagsøgt Apple for at have delt fortrolige oplysninger med Intel.

Apple har også tidligere sagsøgt Qualcomm for at tage overpriser for sine patenter.

Læs også: Dell køber EMC for 440 milliarder kroner: Nu vil selskabet i krig med alle it-giganterne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS